Sławomir Gadomski: Katalizator małych pomysłów

Fot. MedExpress TV
Firmy, które wzięły udział w konkursie „PracoDawca Zdrowia”, przedstawiły różnorodne pomysły - powiedział w rozmowie z Medexpressem wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Martyna Chmielewska 2019-02-26 15:36

Martyna Chmielewska: Misją konkursu „PracoDawca Zdrowia” jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów). Jaka jest obecnie zgłaszalność pacjentów na badania profilaktyczne?

Sławomir Gadomski: Zgłaszalność pacjentów na badania profilaktyczne nie jest ciągle taka, jaka by nas satysfakcjonowała. W raku jelita grubego zgłaszalność jest stosunkowo niska. Wynika to przede wszystkim z tego, że pewne programy są realizowane ze środków unijnych. Kolonoskopia może być realizowana w ramach kontraktów funduszowych. Trochę zaczęliśmy zmieniać formułę badania przesiewowego. Od tego roku, zwiększamy finansowanie tych badań, co powinno zachęcić świadczeniodawców. Chciałbym zaznaczyć, że mammografia jest obszarem wymagającym dużej profilaktyki pierwotnej. Uświadamiamy to pacjentom w ramach kampanii „Planuję długie życie”. Chciałbym wdrożyć od następnego roku projekt, w którym lekarze POZ ponieśliby większą odpowiedzialność w tej kwestii.

M.Ch.: Które pomysły pracodawców biorących udział w konkursie okazały się najlepsze?

S.G.: Pomysły były różnorodne. Mnie osobiście podobała się wizyta konsultacyjna u dermatologa z dermatoskopią, bo to nie jest tak oczywiste. Wiele firm zajęło się promowaniem aktywnego i zdrowego stylu życia. Podobały mi się też warsztaty z dietetykiem. „Pracodawca Zdrowia” to katalizator małych pomysłów. Wiele firm wspiera sport. Zaznaczam, że nie dzieje się to tylko poprzez karty „Multisport”. Organizują swoje sekcje sportowe. Są pewne grupy pracowników, którzy np. wspólnie trenują.

M.Ch.: Jakie są koszty projektu PracoDawca Zdrowia?

S.G.: Projekt jest praktycznie bezkosztowy.

PDF

Zobacz także