Wicemnister zdrowia Marek Tombarkiewicz:

Każdy pacjent w karetce ma prawo do leczenia bólu

Medexpress

Opublikowano 26 lutego 2018, 15:38

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 26 lutego 2018, 15:38

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt.: Uśmierzanie bólu w ratownictwie medycznym.

- Każdy pacjent w karetce ma prawo do leczenia bólu - powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Tłumaczył, że został już przygotowany projekt rozporządzenia ws. leczenia bólu. - W tym tygodniu zostanie oddany do konsultacji zewnętrznych. Dokument powstał przy udziale zarówno ekspertów zewnętrznych, ekspertów z Polskiego Towarzystwa Bólu, jak i urzędników pracujących w MZ - wyjaśnił. - Będziemy się starać, by dokument został szybko podpisany przez MZ.- Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca rozporządzenie wejdzie w życie - dodał.

Prof. dr hab. n.med. Jerzy Robert Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, tłumaczył, iż podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Okazuje się, że aż 84 proc. pacjentów po urazach nie otrzymuje leków przeciwbólowych w trakcie transportu karetką – wynika z najnowszego badania. Tymczasem eksperci w dziedzinie ratownictwa medycznego są zgodni : pacjent po urazie nie powinien cierpieć z powodu bólu. Dlatego opieka w tym zakresie wymaga pilnych zmian.

Około 12 proc . wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego związanych jest z urazem Jak wynika z przedstawionych statystyk, blisko trzykrotnie częściej dysponowane sąd o rodzaju zgłoszeń zespoły podstawowe , aniżeli specjalistyczne. W związku z powyższym na ich barkach spoczywa większa odpowiedzialność za profesjonalne zabezpieczenie poszkodowanych w tym zabezpieczenie przeciwbólowe. Porażającym faktem jest 20 proc, odsetek prowadzonej terapii przeciwbólowej. Aż 80 proc. poszkodowanych ewakuuje się bez zmniejszenia dolegliwości bólowych

W Polsce wymagają popularyzacji niektóre leki , które są stosowane w innych krajach w ramach świadczeń zdrowotnych w sektorze przedszpitalnym. Przykładem jest tu ketamina, lek z grupy usypiających, w odpowiednim dawkowaniu działającym skutecznie i bezpiecznie przeciwbólowo. Lek ten może być bezpiecznie stosowany także w urazach czaszkowo – mózgowych, lecz wymaga to zmiany zapisów w Charakterystyce Produktu Leczniczego dotyczących przeciwwskazań.

W naszym kraju nie stosuje się substancji wyziewnych mających działanie przeciwbólowe, takich jak n. podtlenek azotu ( szeroko stosowany w Europie i Stanach Zjednoczonych) czy metoksyfluran (stosowany w ratownictwie medycznym w Europie i Australii). Inną bezpieczną a nie stosowaną w Polsce w obrębie ratownictwa medycznego formą leku jest fentanyl (silny opioid) w formie lizaka.

W konferencji wzięli udział:

• Marek Tombarkiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
• dr Krzysztof Ostrowski – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjenta
• prof. dr hab. n.med. Jerzy Robert Ładny – Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej,
kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej i Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
• prof. dr hab. n.med. Andrzej Basiński – Dziekan Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego , Katedra i
Klinika Medycyny Ratunkowej GUM
• prof. nazw. Robert Gałązkowski – Dyrektor Lotniczego Oddziału Ratunkowego
• Klaudiusz Nadolny - Koordynator pogotowia ratunkowego w województwie śląskim
• dr n. med. Jarosław Woroń – Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii UJCM
• Jerzy Gryglewicz – Ekspert w obszarze zdrowia, Uczelnia Łazarskiego
• Magdalena Obrębska-Wiciak – Członek Rady Nadzorczej Fundacji Eksperci dla Zdrowia
• Szymon Chrostowski – Przedstawiciel pacjentów, prezes Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem”

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Marek Tombarkiewicz
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30