Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kiedy powstanie Polska Strategia Zapobiegania Samobójstwom?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 września 2019 09:38

 Kiedy powstanie Polska Strategia Zapobiegania Samobójstwom? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
O Polskiej Strategii Zapobiegania Samobójstwom - opowiedziała Medexpressowi psychiatra Anna Baran, przewodnicząca grupy ds. mediów zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.

Czy Powstanie Narodowy Program Zapobiegania Samobójstwom?

W Polsce trwają prace nad Polską Strategią Zapobiegania Samobójstwom, a nie nad programem. Na świecie zastępuje się słowo program słowem strategia, które jest bardziej precyzyjne. Takie też są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. W programie konferencji IASP 2019, w której uczestniczyła przedstawicielka WHO, dr. Alexandra Fleischman używano tylko i wyłącznie słowa strategia.

Kiedy powstanie strategia?

Nie wiem, kiedy powstanie strategia. Istnieje realna szansa, że wejdzie ona w życie. Sam proces tworzenia strategii jest często ważniejszy niż sam produkt końcowy. Dowodem na to jest entuzjastyczne przyjęcie prezentacji dotyczącej współpracy i zaangażowania przedstawicieli różnych ministerstw w Polsce w kwestii prac nad strategią.

Jak wypada Polska pod względem zapobiegania samobójstwom w porównaniu do innych krajów europejskich?

Niewiele krajów na świecie może się pochwalić zaangażowaniem na poziomie rządowym, co jest faktem w Polsce. Choć nie ma w naszym kraju strategii zapobiegania samobójstwom, to wyprzedzamy pod względem działania w tym obszarze np. Australię, Japonię czy Szwecję. Dużym wyzwaniem w Polsce pozostaje zaangażowanie na poziomie regionalnym i lokalnym, co dość dobrze funkcjonuje w Irlandii czy Szwecji.

Jakie korzyści mogliby odnieść pacjenci, gdyby powstała strategia?

Strategia, a także same prace nad strategią są jak drogowskaz. Pokazuje, w którym kierunku powinniśmy pójść. Sam drogowskaz niekoniecznie coś zmienia. Chodzi o to czy rzeczywiście będziemy się to strategią kierowali. Strategia zapobiegania samobójstwom dotyczy wielu obszarów - nie tylko opieki zdrowotnej. I to dobra wiadomość dla pacjentów i niedofinansowanej opieki zdrowotnej. Strategia, w tym konkretne zalecania co do konkretnych działań, połączone z zaangażowaniem wielu resortów, organizacji, instytucji, ludzi biznesu i wolontariuszy może poprawić jakość opieki zdrowotnej, w tym psychiatrycznej. Kluczem do sukcesu nie jest sama strategia, ale poziom jej dopasowania do wiedzy, doświadczenia, badań naukowych i finansowania….

Jak się rozwija obszar prewencji samobójstw na świecie?

Obszar prewencji samobójstw na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Na konferencji IASP 2019 podano wiele informacji o monitorowaniu w czasie rzeczywistym całego szeregu czynników np. współczynników samobójstw, prób samobójczych, czynników związanych z opieką medyczną, zadowoleniem pracowników i pacjentów oraz czynników psychospołecznych, istniejących programów edukacyjnych itp., którymi powinniśmy się kierować w dopasowaniu poziomu finansowania do potrzeb. Dużo jest na temat roli mediów w zapobieganiu samobójstwom.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także