Kogo częściej wybierają krwiopijcy?

Tomasz Kobosz

Opublikowano 05 czerwca 2017, 19:24

Fot. Thinkstock
Tomasz Kobosz

Opublikowano 05 czerwca 2017, 19:24

W badaniu, o którego wynikach informuje India TV News, wykazano, że samice komarów z równą częstością posilają się krwią osób z grupami krwi 0 oraz A, jednak ludzie z grupą B są dla niech nieco mniej kuszącą „jadłodajnią”. Z wcześniejszych badań wynikało jednak, że osoby z grupą krwi 0 są gryzione dwukrotnie częściej niż z grupą A.

Jednak grupa krwi to tylko jeden z wielu czynników, które decydują o tym, że około 20 proc. ludzi cieszy się wśród tych – nie tylko uciążliwych, ale i przenoszących szereg groźnych schorzeń – owadów szczególnymi względami.

Ważnym „drogowskazem” dla szukającego ciepłej krwi komara jest ilość dwutlenku węgla wydychanego przez człowieka. Owady te potrafią wyczuć CO2 nawet z ponad 160 metrów. To dlatego dzieci, które wydychają mniej tego gazu niż dorośli, są atakowane relatywnie rzadziej, a kobiety ciężarne – częściej.

Innym czynnikiem wpływającym na komary jest rodzaj i ilość bakterii bytujących na ludzkiej skórze, a właściwie wydzielane przez mikroorganizmy substancje zapachowe. Tym tłumaczy się fakt, że komary, jeśli nie nosimy pełnego obuwia, chętnie gryzą w okolice kostek i w stopy.

Zdaniem naukowców, osoby pijące piwo na świeżym powietrzu narażają się na częstsze lądowania komarów na swojej skórze. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Dowiedziono, że czysty alkohol nie jest dla tych owadów atrakcyjny. Prawdopodobnie chodzi tu o wzrost temperatury skóry po wypiciu napoju alkoholowego i być może o jakieś inne niż alkohol substancje zawarte w piwie.

Małych krwiopijców silniej przyciągają też osoby spocone. Na owadzi zmysł węchu silnie działają obecne w pocie kwas mlekowy, kwas moczowy i amoniak. Jeśli wzmożone wydzielanie potu spowodowane jest wysiłkiem fizycznym, do zapachów tych dołącza się zwiększona emisja dwutlenku węgla oraz podwyższona temperatura skóry. Taki zestaw czynników nęcących stanowi dla komarów zaproszenie nie do odrzucenia.

Grupy krwi zmienić się nie da, oddychać musimy, a w upalne wieczory nie mamy też dużego wpływu na to, że wydzielamy sporu potu. Możemy jednak dość łatwo zmniejszyć ryzyko pogryzienia przez komary stosując repelenty, olejki eteryczne oraz nosząc odzież w jasnych kolorach – ciemne, a w szczególności czarny, ciemnoczerwony i ciemnoniebieski – są dla komarów zachętą.

Źródła: IndiaTVNews / Science Word Report / Focus

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

komary
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31