Kolejne przypadki podejrzenia odry

Medexpress

Opublikowano 05 listopada 2018, 14:24

odra Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 05 listopada 2018, 14:24

Minister Łukasz Szumowski powiedział, że poza trzema osobami z Pruszkowa, których status szczepienia jest wątpliwy, wszystkie osoby, które zachorowały, nie były szczepione. – Ale dzięki temu, że poziom wyszczepialności w Polsce jest bardzo wysoki, mamy do tej pory kilkanaście przypadków odry w jednej miejscowości, a nie kilkadziesiąt czy sto – mówił dziennikarzom. Podkreślał również, że nie można mówić o epidemii odry tylko o ogniskach tej choroby, przywleczonej zza wschodniej granicy.

Kolejne przypadki podejrzenia odry to pięciolatek z Nadarzyna, który zetknął się z wirusem w przedszkolu (wcześniej potwierdzono tam przypadek odry) oraz uczeń liceum we Włodawie (woj. lubelskie), pochodzący z Ukrainy. Jak poinformował tamtejszy sanepid, nastolatek prawdopodobnie nie był szczepiony a dwa tygodnie temu przebywał na Ukrainie. Ponieważ na co dzień mieszka w internacie, sanepid nadzorem objął nie tylko szkołę, ale i internat.

Według ministra pojawienie się większych ognisk odry i nagłośnienie ich przez media mogą zahamować rozszerzanie się strefy wpływów ruchów antyszczepionkowych. Bez wątpienia wpłyną też na przebieg prac nad obywatelskim projektem ustawy znoszącym obowiązek szczepień ochronnych. – W Prawie i Sprawiedliwości, zarówno w kierownictwie jak i wśród posłów, nie ma wątpliwości, że szczepienia powinny pozostać obowiązkowe – podkreślił.

Łukasz Szumowski potwierdził, że w rządzie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących szczepień cudzoziemców – chodzi o to, by osoby przebywające na terytorium Polski przez dłuższy czas (na przykład tutaj uczące się i pracujące) nie tylko podlegały obowiązkowi szczepień, bo w tej chwili też obowiązują takie przepisy, problem jest z ich egzekwowaniem, ale aby skrócił się okres niepodlegania obowiązkowi szczepień. I by urealnić kontrolę wyszczepialności. To ważne nie tylko z powodu odry, ale również innych chorób zakaźnych, w tym gruźlicy i krztuśca. Jednak, na razie trudno mówić o konkretnych propozycjach rozwiązań.

Nie ma też nawet pomysłu, jak realnie zabezpieczyć personel medyczny przed kontaktem z wirusem odry, by uniknąć np. konieczności zamykania oddziałów z powodu podejrzenia zarażenia znaczącego odsetka pracowników. Taki scenariusz był już realny kilka miesięcy temu. I w tej sprawie brakuje konkretnych rozwiązań.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szczepienia / odra
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30