Sejm:

Kolejne zmiany w pakiecie onkologicznym

Medexpress

Opublikowano 25 stycznia 2017, 12:28

Seym Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 25 stycznia 2017, 12:28

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło kolejne zmiany, które zostaną wprowadzone do pakietu onkologicznego. Zmodyfikowana zostanie tzw. zielona karta, uproszczona zostanie sprawozdawczość.

- Zmiany był konsultowane zarówno ze środowiskiem pacjenckim, jak i lekarskim. Kolejna zmiana wprowadza możliwość wystawienia karty przez lekarza AOS. Chcemy znieść wskaźnik rozpoznawania nowotworów u lekarzy POZ, a to oznacza, że lekarze POZ nie będą karani, jeśli nie będą rozpoznawać nowotworów. Karta DiLO zostanie skrócona z 9 do 2 stron i będzie wypełniana tylko w formie elektronicznej - powiedział wiceminister Piotr Warczyński.

Pakiet onkologiczny obowiązuje od początku 2015 r. Miał poprawić sytuację chorych na raka. Jednak i lekarze i pacjenci od początku krytykowali niektóre z zapisów pakietu. - W moim przekonaniu karta DiLO jest niepotrzebna. W swoim założeniu miała pełnić zupełnie inną rolę. To miała tyć taka książeczka zdrowia dla pacjenta. To pacjent mając taką kartę, miał mieć poczucie, że została przeprowadzona pełna diagnostyka, że pod decyzją podpisali się lekarze. Część pacjentów tej karty w ogóle nie bierze. Składa się ona z kart, na których zapisanych jest szereg kodów, procedur, niezrozumiałych dla chorego. Dlatego w moim przekonaniu nie jest to dokument dla chorego, bo jemu taka postać karty, nie jest do niczego potrzebna. To tylko dublowanie dokumentacji lekarskiej. Z jednej strony oczywiście dyscyplinuje, ale z drugiej absorbuje lekarzy, bo trzeba ją wypełnić, a to wszystko zajmuje zbyt dużo czasu. Zaczyna brakować tego czasu na rozmowę z pacjentem - mówił prof. Jacek Fijuth.

Zmiany proponowane przez Ministerstwo krytykuje Bartosz Arłukowicz, który był ministrem który wprowadził pakiet onkologiczny. - Nie rozumiem ministra zdrowia, który odstępuje od konsyliów lekarskich i uważa, że były one niepotrzebne. Te konsylia miały być dla pacjentów, a nie poprawić komfort życia lekarzy - powiedział Arłukowicz.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pakiet onkologiczny / rak
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30