Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kompetencje pielęgniarek, czyli co powinien wiedzieć członek zespołu terapeutycznego cz I

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 15 maja 2019 09:36

Kompetencje pielęgniarek, czyli co powinien wiedzieć członek zespołu terapeutycznego cz I - Obrazek nagłówka
Mix: Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe
Pielęgniarka jest [także] koordynatorem procesu leczniczego, który strategicznie jest przypisany grupie lekarzy. Jednak w praktyce, wstępny wywiad, diagnozowanie i segregację chorych przeprowadza pielęgniarka.
Pielęgniarka w zespole terapeutycznym jest niezbędna.

Jest świadczeniodawcą czynności diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych.

Jest także koordynatorem procesu leczniczego, który strategicznie jest przypisany grupie lekarzy. Jednak w praktyce, wstępny wywiad, diagnozowanie i segregację chorych przeprowadza pielęgniarka.

To, co lekarze następnie zdiagnozują i ustalą sposób leczenia, jest dopiero początkiem długiego procesu powracania do zdrowia.

Nie czujemy się upoważnieni do oceny skuteczności implementacji zespołów terapeutycznych w polskich szpitalach… i skutków takiego sposobu zarządzania kompetencjami personelu medycznego, ale uważamy, iż co najmniej połowa kadr zarządzających w naszej ochronie zdrowia nie jest zorientowana, co należy do kompetencji pielęgniarek i jak je można wykorzystać w zespole terapeutycznym, by obniżyć koszty (finansowe, społeczne i jednostkowe) związane z pobytem, jak i procesem leczenia pacjentów.

W dzisiejszym artykule spróbujemy pokazać Państwu, jak bardzo zawód pielęgniarki jest interdyscyplinarny.

Następnie postaramy się pokrótce przedstawić kompetencje pielęgniarki.

Zatem, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem także kierowników i organizatorów pracy personelu pielęgniarskiego. Może to Państwu pomóc w zrozumieniu, jak ważne jest strategiczne planowanie zarządzania kompetencjami.

Jako ciekawostkę przedstawiamy ilość godzin kształcenia przeddyplomowego poszczególnych zawodów medycznych.

  • Kierunek lekarski - minimum 5700 godz. + 30 tygodni praktycznego nauczania
  • Kierunek lekarsko - dentystyczny minimum 5000 godz.
  • Kierunek farmacja - 5300godz.
  • Kierunek pielęgniarstwo I st. - 4720 godz. + II stopień 1300 = 6020 godz. !!!
  • Kierunek położnictwo I st. - 4720godz. + II stopień 1300 = 6020 godz. !!!
  • Ratownik medyczny - 2455 godz.

Szczegółowy plan studiów można znaleźć bez problemu w sieci…

Zakres kształcenia zawiera konieczność uzyskania wiedzy z anatomii, fizjologii, patologii, genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, radiologii, psychologii, socjologii, pedagogiki, prawa, zdrowia publicznego, filozofii i etyki zawodu pielęgniarki, podstaw pielęgniarstwa, promocji zdrowia, podstawowej opieki zdrowotnej, dietetyki, badań fizykalnych, badań naukowych w pielęgniarstwie. Obowiązują także zajęcia fakultatywne do wyboru: zakażenia szpitalne, język migowy, promocja zdrowia psychicznego.

Ponadto, realizowany jest program zakresu bloku specjalistycznego, tj. interna i pielęgniarstwo internistyczne, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo - ginekologiczne, neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, opieka paliatywna, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, anestezjologia i pielęgniarstwo w stanach zagrożeniu życia, pielęgnowanie i rehabilitacja niepełnosprawnych oraz podstawy ratownictwa medycznego.

Podczas studiów drugiego stopnia, pielęgniarka realizuje program czerpiąc wiedzę z teorii pielęgniarstwa oraz pielęgniarstwa europejskiego. Poza tym musi opanować materiał w zakresie zarządzania w pielęgniarstwie, badań naukowych w pielęgniarstwie, dydaktyki medycznej oraz podstawy psychoterapii.

Ponadto plan kształcenia pielęgniarek zawiera treści z zakresu specjalistycznego, tj. nowoczesne techniki diagnostyczne, intensywną terapię i pielęgniarstwo w intensywnej opiece medycznej, pielęgniarstwa specjalistyczne: opieka pielęgniarska w chorobach przewlekłych nerek, w chorobach przewlekłych układu oddechowego, opieka pielęgniarska nad chorym z cukrzycą, opieka pielęgniarska nad chorym z przetoką jelitową, opieka pielęgniarska nad chorym ze schorzeniami naczyń, pielęgnowanie pacjenta z ranami przewlekłymi, opieka pielęgniarska nad chorym na stwardnienie rozsiane, opieka pielęgniarska nad pacjentem z chorobami krwi, opieka pielęgniarska nad chorym psychicznie i jego rodziną oraz farmakologię kliniczną (Dziennik Ustaw – 89 – – 87; Poz. 345).

W tym miejscu chcemy podkreślić, iż pielęgniarstwo to nie tylko wiedza teoretyczna, ale i praktyczna…

Im wchodzimy na wyższy poziom specjalizacji, tym bardziej w aktywnym procesie powrotu do zdrowia chorego jest zauważalny wzrost jakości świadczeń medycznych.

W drugiej części powyższego artykułu, przedstawimy szczegółowe kompetencje pielęgniarek.

Już dziś zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem, który opublikujemy w przyszłym tygodniu.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Źródła: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000345/O/D20180345.pdf

http://poruszycswiat.pl/porady-ekspertow/zespol-terapeutyczny/

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/Dziekanat-WNOZ/monografie/tom_1.pdf

Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. med. Elżbiety Krajewskiej-Kułak, dr n. med. Matyldy Sierakowskiej, dr n. med. Jolanty Lewko, dr n. med. Cecylii Łukaszuk, Pacjent podmiotem troski zespołu terapeutycznego, Tom I, Białystok 2005

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111741039/U/D20111039Lj.pdf

Mikos Marcin, Juszczyk Grzegorz, Czerw Aleksandra, Gałązkowski Robert, Nowy model kształcenia ratowników medycznych w Polsce w świetle aktualnych regulacji prawnych; Nowy model kształcenia ratowników medycznych w Polsce w świetle aktualnych regulacji prawnych = The new model of education of medicalrescuers in Poland in light of currentregulations. Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(12):110-117. ISSN 2391-8306. DOI

http://www.nursing.com.pl/Medinf_Kompetencje_polskiej_pielgniarki__301.html

https://nipip.pl/prawo-praktyce-nowe-rozporzadzenie-sprawie-rodzaju-zakresu-swiadczen-zapobiegawczych-diagnostycznych-leczniczych-rehabilitacyjnych-udzielanych-pielegniarke-polozna-samodzielnie-b/

http://oipip.opole.pl/wp-content/uploads/2014/04/poz_wykaz_swiadczen.pdf

Poznańska S., Pielęgniarstwo i jego istota. W: Podstawy pielęgniarstwa. T. I, Wyd. Czelej, Lublin 2004

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Kursy kwalifikacyjne

1 lutego 2023