Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Komunikat do pracowników ochrony zdrowia dotyczący doustnych leków przeciwzakrzepowych DOAC

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 lipca 2019 16:31

Komunikat do pracowników ochrony zdrowia dotyczący doustnych leków przeciwzakrzepowych DOAC - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W porozumieniu z Europejską Agencją Leków oraz URPL firma Bayer AG, Daiichi Sankyo Europe GmbH, Boehringer Ingelheim International GmbH oraz Bristol-Myers Squibb/ Pfizer EEIG ostrzegają pacjentów z zespołem antyfosfolipidowym (APS) przed lekami DOAC.

Chorzy z zespołem antyfosfolipidowym (APS) z powodu prawdopodobieństwa zwiększonego ryzyka nawrotów zdarzeń zakrzepowych nie powinni stosować apiksabanu (Eliquis), eteksylanu dabigatranu (Pradaxa), edoksabanu (Lixiana/Roteas) oraz rywaroksabanu (Xarelto).

U pacjentów z zespołem APS z rozpoznaną w przeszłości zakrzepicą stosowanie rywaroksabanu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nawrotów zdarzeń zakrzepowych w porównaniu z warfaryną. Stosowanie innych doustnych leków przeciwzakrzepowych o działaniu bezpośrednim (DOAC) (apiksabanu, edoksabanu i eteksylanu dabigatranu) może być związane z podobnie podwyższonym ryzykiem nawrotów zdarzeń zakrzepowych w porównaniu z antagonistami witaminy K, takimi jak warfaryna.

Nie zaleca się stosowania leków DOAC u pacjentów z APS, w szczególności u pacjentów z grup wysokiego ryzyka (z dodatnimi wynikami wszystkich trzech testów w kierunku przeciwciał antyfosfolipidowych – antykoagulantu toczniowego, przeciwciał antykardiolipinowych i przeciwciał przeciwko glikoproteinie beta-2 typu I).

W przypadku pacjentów z APS, którzy obecnie otrzymują DOAC w celu zapobiegania incydentom zakrzepowo-zatorowym, a w szczególności pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, należy ocenić, czy dalsze leczenie jest właściwe oraz rozważyć przejście na antagonistę witaminy K.

Dowody na zwiększone ryzyko nawracających zdarzeń zakrzepowych u chorych z APS, różni się w zależności od dostępnych na rynku bezpośrednich doustnych leków przeciwzakrzepowych. Brakuje wystarczających dowodów na to, aby którykolwiek lek z grupy DOAC zapewniał wystarczającą ochronę u pacjentów z utrwalonym APS. W szczególności odnosi się to do największej grupy ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych.

Źródło: NIA

Tematy

nia / APS / DOAC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także