Konferencja prasowa ministra Michała Dworczyka - szczepienia osób niepełnosprawnych - na żywo

O godz. 13.45 odbędzie się konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Pawła Wdówika.
Medexpress 2021-04-30 13:23

Minister Michał Dworczyk:

  • Od początku kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania.
  • Dzisiaj na spotkaniu z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów przedstawiliśmy 4 rozwiązania, które od 10 maja będziemy chcieli wprowadzać w życie.
  • Chcemy, żeby od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych miały pierwszeństwo szczepienia. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin.
  • Będą mogły zamawiać szczepienia nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów i wszystkich pracowników. Te zamówienia będą traktowane priorytetowo.

  • Od 10 maja rozpoczniemy szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y.

  • Trzecie rozwiązanie rusza dzisiaj, ale rozwinie się w połowie maja. Tworzenie i angażowanie mobilnych jednostek szczepień. To indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia.

  • Czwarte rozwiązanie: do każdego POZ będą dostarczone listy osób jeszcze niezaszczepionych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne, z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dot. epidemii koronawirusa: Mamy 6 796 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (1041),
mazowieckiego (803),
wielkopolskiego (724),
dolnośląskiego (614),
małopolskiego (551),
łódzkiego (523),
pomorskiego (420),
zachodniopomorskiego (367),
lubelskiego (342),
kujawsko-pomorskiego (302),
opolskiego (271),
podkarpackiego (217),
świętokrzyskiego (177),
warmińsko-mazurskiego (142),
lubuskiego (125), podlaskiego (110).
67 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 129 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 300 osób.

Źródło: MZ

PDF

Zobacz także