Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - na żywo

O godz. 12.50, wypowiedź prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz dyrektora Instytutu ,,Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” dr Marka Migdała dla mediów.
Medexpress 2021-05-12 11:54

Mateusz Morawiecki:

Chcemy nie tylko przesunąć dodatkowe środki na finansowanie i zakup sprzętu, ale przede wszystkim razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim kładziemy nacisk na szkolenie niezwykle ważnej kadry medycznej.

Chcę podziękować wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, którzy tutaj w CZD leczą choroby rzadkie i powiedzieć, że udało nam się ten toczący się od kilkunastu lat proces konsultacji domknąć. Już wkrótce przyjmiemy odpowiednie dokumenty na Radzie Ministrów.

Dla pań salowych, panów noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego - dla wszystkich, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w obszarze covidowym postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek w wys. 5 tys. zł.

Bardzo mocno apelujemy, żeby dostępność szczepionek była jak największa. Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu RE w Porto. Byłem jedną z osób, które apelowały o uwolnienie patentów, o udostępnienie szczepionek i wykorzystanie linii produkcyjnych.

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa.

Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać.

Przypomnijmy:

W środę MZ poinformowało o 4 255 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (634), wielkopolskiego (523), mazowieckiego (503), dolnośląskiego (364), łódzkiego (328), małopolskiego (308), pomorskiego (271), lubelskiego (240), kujawsko-pomorskiego (238), zachodniopomorskiego (204), opolskiego (125), warmińsko-mazurskiego (125), podlaskiego (111), podkarpackiego (105), świętokrzyskiego (87), lubuskiego (51). 38 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 87 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 256 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 842 339 / 70 679 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ, Twitter

PDF

Zobacz także