Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - na żywo

Medexpress 2020-10-10 13:00

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji:

" Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna".

" Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów- to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki - na normalnych obrotach".

" Od dziś mamy w Polsce strefy czerwonej i żółtej. To ograniczenia, których należy przestrzegać - zależy nam, żeby tych przepisów przestrzegać. We wszystkich miejscach publicznych obowiązuje noszenie maseczek. Będzie to egzekwowane"

" Najważniejszy temat to to, jak ochronić naszych seniorów. Udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie - osoby pow. 60-70 r.ż. są najbardziej narażone"

" Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów, to może ocalić życie. W ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów"

" Wśród osób, które korzystają z respiratorów, osoby pow. 60 roku życia stanowią 79%. To duże ryzyko utraty zdrowia i życia. Dlatego apelujemy, by osoby starsze pozostały w domach, jeśli mogą.

„Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach - od godziny 10:00 do 12:00. Ta zasada obowiązuje od 15 października”

„Apeluję o pomoc dla seniorów. Wiemy, że są metody na ograniczenie epidemii: dystans, dezynfekcja, maseczka. Ten system wsparcia dla seniorów powinien obejmować organizacje pozarządowe - proszę o wspieranie osób starszych”

„Jednocześnie 38 mln złotych zostanie przekazanych do Domów Pomocy Społecznej celem zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia pracowników - chcemy chronić naszych seniorów”

„Chroniąc siebie chronimy innych. Wszystkie służby są w stanie gotowości. O kolejnych decyzjach będziemy informować w cyklu tygodniowym"
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji:

" Od dziś żółta strefa obowiązuje na terenie całej Polski, oprócz tej strefy, która jest czerwony. Dziś „naciskamy hamulec” - proszę, by te standardy które obowiązują stały się przedmiotem naszej wspólnej odpowiedzialności"

„Od nas zależy czy w najbliższych dniach wyhamujemy, czy pandemia nadal będzie rozwijała się dynamicznie”

„Przygotowujemy się na rożne scenariusze. Razem z wojewodami pracujemy intensywne prace nad powiększeniem bazy łóżkowej. Obecnie mamy ich ponad 11 tysięcy. Pracujemy nad tym by powiększyć tę liczbę o kolejne 2 tysiące”

„Wczoraj zostało podpisane rozporządzenie dot. norm obsługi łóżek intensywnej terapii. Kolejna ważna informacja - podpisaliśmy umowę na dostawę 80 000 dawek leku Remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19”


Źródło: Twitter

PDF

Zobacz także