Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego - na żywo

Medexpress 2021-02-09 12:24

Mateusz Morawiecki:

Żeby odbudować gospodarkę po pandemii i realizować #NowyŁad, musimy wiedzieć, na jakich fundamentach stoimy biorąc pod uwagę podstawowe parametry gospodarcze, widziane też w świetle międzynarodowym i porównane do innych państw UE i świata.

Za nami najtrudniejszy rok dla gospodarki w historii III RP. Pandemia spustoszyła bardzo wiele państw i sektorów, doprowadziła do tragedii dziesiątek milionów rodzin. Nikt nie był przygotowany do tej globalnej katastrofy gospodarczej.

Polska ma jedną z najpłytszych recesji w całej Europie i jedną z płytszych na świecie. Polska gospodarka okazała się bezpieczna i odporna, jeśli chodzi o wstrząsy, które zafundował nam COVID-19. W odpowiedzi na kryzys uruchomiliśmy tarcze.

Dzisiaj rano rozmawiałem z nową prezes Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju, parę dni temu z dyrektorem MFW - z obu instytucji usłyszałem, że Polska jest bardzo dobrze przygotowana do wzrostu i ożywienia gospodarczego.

Dzisiaj rano trafił do Polski wyjątkowy raport, który pokazuje siłę naszych finansów publicznych - Polska z jedną z najwyższych wiarygodności finansowych i jednym z najniższych ryzyk wg Komisji Europejskiej.

Jesteśmy jedynym krajem, który wszystkie parametry ma zaznaczone przez Komisję Europejską na zielono. Te dane pokazują solidny fundament wynikający z realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W znowelizowanej ustawie budżetowej założyliśmy deficyt na poziomie 109 mld zł, tymczasem był o 25 mld zł niższy - ok. 85 mld zł za rok 2020. Z dumą możemy powiedzieć, że w rok 2021 wchodzimy z bardzo dobrym stanem finansów publicznych.

Luka VAT, którą odziedziczyliśmy po poprzednikach, była jedną z najwyższych w Europie - straty według niezależnych analityków wyniosły ponad 250 mld zł. My w znacznym stopniu uszczelniliśmy ten system.

Dziś na posiedzeniu #RadaMinistrów przyjęliśmy wzrost emerytury o min. 50 zł oraz wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na 2021 na poziomie 104,24% - to wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy i dodatkowa pomoc dla najsłabszych.

Kolejny cel w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dotyczył bezrobocia. Zatrudnienie wzrosło szybciej niż prognozowaliśmy to w planie - dziś bezrobocie w Polsce jest na drugim najniższym poziomie w Unii Europejskiej.

Udało się obronić miejsca pracy. Przekroczyliśmy barierę 70% poziomu zatrudnionych w wieku produkcyjnym. Rok temu ten wskaźnik wyniósł 73% i jest powyżej średniej Unii Europejskiej.

Mamy rekordowe poziomy wydatków na badania, rozwój, wdrożenia. To przełożyło się na wysoką konkurencyjność wielu polskich przedsiębiorstw i dzięki temu wielki sukces w handlu zagranicznym.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowsze dane dot. epidemii koronawirusa: Mamy 4 029 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (602),
warmińsko-mazurskiego (491),
pomorskiego (403),
śląskiego (369),
kujawsko-pomorskiego (339),
wielkopolskiego (208),
dolnośląskiego (206),
lubelskiego (200),
podlaskiego (200),
zachodniopomorskiego (192),
małopolskiego (191),
łódzkiego (179),
podkarpackiego (158),
lubuskiego (73),
opolskiego (62),
świętokrzyskiego (62).
94 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 53 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 174 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 556 685 / 39 360 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ

PDF

Zobacz także