Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego: Krajowy Plan Odbudowy

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 5 filarów odbudowy gospodarki po pandemii. Miliardy złotych m.in. na zdrowie, energetykę i cyfryzację.
Medexpress 2021-02-26 17:07

Premier Mateusz Morawiecki:

Przed nami kluczowe tygodnie w walce z pandemią. Gdy Narodowy Program Szczepień będzie działać w szerokim zakresie, to będziemy mieć do czynienia z wyzwaniami gospodarczymi, z którymi Europa dawno się nie mierzyła.

Zwycięzcami będą ci, którzy lepiej potrafią się odnaleźć w świecie po COVID-19, lepiej zadbać o swój stan finansów publicznych i o ich stabilność, a jednocześnie wyasygnować duże kwoty na inwestycje.

To, jakie powinny być te inwestycje w Krajowym Planie Odbudowy, czyli programie odbudowy gospodarki po COVID-19, musimy oprzeć na pięciu podstawowych filarach.

Pierwszy filar musi prowadzić do wzrostu wydajności polskiej gospodarki. Wydajność, produktywność, konkurencyjność - to terminy ekonomiczne, ale prowadzące do tego, żeby życie obywateli było lepsze.

Pierwszy filar to wzrost produktywności i odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki po kryzysie, natomiast filar drugi to cyfryzacja.

Będziemy inwestować też w 3. filar - to walka o jak najbardziej skuteczny i sprawny sektor zdrowia. Gdzie bylibyśmy dziś gdyby nie wdrożenie eRecepta, eSkierowanie i eZwolnienie, które pomogły w trakcie ostatniego roku?

4. filar to mobilna, inteligentna Polska, to wsparcie niskoemisyjnego transportu, kolei. To dziś niezwykle ważne w przypadku inwestycji rozwojowych - tu z Krajowego Planu Odbudowy będziemy alokować ok. 25 mld zł.

5. filar to transformacja energetyczna - przeznaczymy na nią ponad 250 mld zł - to dodatkowe środki z różnych programów. Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności.

Krajowy Plan Odbudowy to przedsionek do Nowego Ładu, w ramach którego chcemy przebudować system finansów publicznych i system podatkowy, zainwestować w edukację, w Polskę cyfrową i w system ochrony zdrowia.

Polska do końca 2026 r. otrzyma:

  • 23,9 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji
  • 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek

Środki z Funduszu Odbudowy zostaną zainwestowane w:

  • ochronę zdrowia
  • transformację w kierunku „zielonej” gospodarki
  • innowacyjne rozwiązania
  • przyjazny środowisku transport
  • rozwiązania cyfrowe

W ramach konsultacji Krajowego Planu Odbudowy odbędą się trzy debaty dotyczące obszarów wsparcia.

2.03 – Zielona energia i zrównoważona mobilność

4.03 – Zwiększenie dostępu i wzmocnienie jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia

9.03 – Odporna i konkurencyjna gospodarka oraz Transformacja cyfrowa

Projekt KPO: TU

Źródło: KPRM

PDF

Zobacz także