Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego - na żywo

Dziś o godz. 13.50 oświadczenia dla prasy prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego, prezesa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Wojciecha Bystrego oraz zastępcy dyrektora Caritas Polska Ks. Pawła Dzierzkowskiego.
Medexpress 2020-12-09 13:46

Premier:

Zbliżające się święta będą inne. Spędzimy je w gronie najbliższych, ale z tęsknotą za tymi, z którymi chcielibyśmy się zobaczyć. Pamiętajmy, że w tym czasie trzeba pomóc wielu osobom, które żyją w samotności.

Poprzez pomoc materialną, duchową i poprzez każdą rozmowę, także przez internet, dodajemy ducha i sił tym, którzy żyją w samotności.

Niezwykle ważne jest to, żebyśmy wszyscy przeżyli te święta bezpiecznie i w odosobnieniu, bez dużych spotkań rodzinnych i towarzyskich powyżej obowiązujących 5 osób.

Chciałbym raz jeszcze zaapelować o dyscyplinę, żeby stosować się do przepisów i z nadzieją wypatrywać lepszego czasu. Chciałbym poprosić każdego, kto może dopomóc, o wyciągnięcie ręki. Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów jest wyciągnięciem ręki do wszystkich, którzy tego potrzebują.

Marlena Maląg:

Solidarność w polskiej tradycji jest słowem wyjątkowo odpowiedzialnym. Dlatego dla mnie jest ważne, aby każda Polka i każdy Polak został odpowiednio zabezpieczony na te święta.

Już w październiku został uruchomiony Solidarnościowy Korpus #WspierajSeniora. Ten korpus się rozrasta. Kolejnym komponentem był wolontariusz cyfrowy, kolejnym krokiem wolontariat ozdrowieńców i dzisiaj ruszy pomoc dla każdego Polaka.

To nasz egzamin z solidarności międzypokoleniowej, z odpowiedzialności. Ten egzamin zdaliśmy kiedy wiosną walczyliśmy o zdrowie i życie Polaków, ale także ratowaliśmy miejsca pracy. Kolejne wyzwana przed nami.

Dobro drugiego człowieka jest priorytetem rządu premiera , bo fundamentem wszelkiej działalności gospodarczej jest polska rodzina.

9 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 168 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1496), śląskiego (1465), wielkopolskiego (1213), kujawsko-pomorskiego (1101), pomorskiego (933), zachodniopomorskiego (932), łódzkiego (821), dolnośląskiego (813), lubelskiego (728), warmińsko-mazurskiego (651), małopolskiego (564), podlaskiego (360), lubuskiego (349), podkarpackiego (253), opolskiego (224), świętokrzyskiego (178). 87 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarły 133 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 435 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1088 346 /21 160 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń. Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen.
Źródło: MZ

PDF

Zobacz także