Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PRIX GALIEN. OSCAR MEDYCYNY I FARMACJI

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 5 października 2015 11:21

Już 17 listopada br. do grona laureatów konkursu PRIX GALIEN dołączą kolejni badacze oraz producenci przełomowych leków, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny.

Logo Prix Galien

Sztuczny pacjent, sieć teleaudiologii dla osób z zaburzeniami słuchu i mowy – oto innowacje tworzone z myślą o pacjentach. Stoi za nimi wiedza polskich naukowców, wyróżnionych w ubiegłych latach Oscarem medycyny i farmacji – nagrodą Prix Galien. Już niedługo, bo 17 listopada br. do grona laureatów konkursu dołączą kolejni badacze oraz producenci przełomowych leków, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny.

Szkiełko i oko

Polscy naukowcy mają ogromny potencjał, posiadają swobodny dostęp do wiedzy, dysponują coraz lepszą infrastrukturą badawczą. W kraju rodzi się wiele nowych, przełomowych pomysłów, gorzej z ich promocją
i komercjalizacją. „Badania naukowe powinny realizować konkretne cele, będące odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego społeczeństwa” – podkreśla prof. Cezary Szczylik, Przewodniczący Kapituły Prix Galien. Nauka powinna służyć ludzkości, ale żeby tak było, wyniki prac muszą ujrzeć światło dzienne i być wykorzystywane w praktyce.
Prix Galien: okno na świat
W tej chwili nie ma na rynku lepszego narzędzia do promocji innowacji w medycynie i farmacji niż konkurs Prix Galien. Nagroda ta przyznawana jest od 45 lat jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. W Kapitule polskiej edycji zasiadają wybitne osobowości polskiej medycyny, między innymi profesorowie: Cezary Szczylik, Piotr Kuna, Janina Stępińska oraz Waleria Hryniewicz, którzy stoją na straży niezawisłości konkursu, standardem równego konkursowi noblowskiemu.

Sztuczny pacjent zamiast prawdziwego

Laureatami poprzednich dwóch edycji Prix Galien byli, między innymi, naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, którzy w 2012 r. otrzymali Złoty Medal w kategorii: Innowacyjna praca badawcza za opracowanie sztucznego pacjenta oddechowo-krążeniowego.
„Sztuczny pacjent oddechowo-krążeniowy to, mówiąc najprościej, maszyna, która pozwala testować różne urządzenia i sprawdzać na przykład jak lepiej wentylować pacjenta, jak wspomagać jego krążenie.” – mówi prof. Marek Darowski z PAN, naukowiec, którego zespół opracował sztucznego pacjenta. „Badania na zwierzętach są bardzo drogie, kontrowersyjne pod względem etycznym, a dzięki sztucznemu pacjentowi jesteśmy w stanie sprawdzać różne urządzenia wspomagające nie wykorzystując do tego zwierząt.
Prix Galien to nie tylko prestiż, ale realne korzyści. Po zdobyciu nagrody w 2012 roku, nasz sztuczny pacjent został zakupiony przez 4 ośrodki, a kolejny „pracuje” we Włoszech” – podkreśla prof. Darowski.
Nowa technologia uwrażliwia na słuch
Sukces odniósł również legendarny laryngolog prof. Henryk Skarżyński – pomysłodawca i twórca – wraz z grupą specjalistów - Krajowej Sieci Teleaudiologii i Telefittingu. W 2012 został laureatem polskiej edycji by 2 lata później zdobyć wyróżnienie międzynarodowe - International Prix Galien. Krajowa Sieć Teleaudiologii i Telefittingu to system, który obejmuje między innymi telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę - nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie.
W Konkursie Prix Galien nagrodzone zostały też inne przełomowe produkty lecznicze, wprowadzające nowe standardy w leczeniu między innymi chorób przewlekłych lub onkologicznych.
Także w tym roku polscy naukowcy zgłaszają do Prix Galien innowacyjne rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie wielu pacjentów. Już 5 października dowiemy się kto powalczy o złote medale i tytuły Prix Galien Polska 2015.
Można jeszcze wysłać zgłoszenie.
Dla wszystkich zainteresowanych ważna informacja. Trwa nabór zgłoszeń do 3. edycji konkursu Prix Galien Polska. Zgłaszać mogą się naukowcy, instytucje badawcze, firmy farmaceutyczne, producenci wyrobów medycznych i rozwiązań IT dla medycyny. Zgłoszenia należy przesyłać jeszcze tylko do 27 września br.
w czterech kategoriach:
Innowacyjny produkt leczniczy (w tym podkategorie: Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie otwartym, Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie zamkniętym, Innowacyjna szczepionka, Innowacyjny sierocy produkt leczniczy),

Innowacyjne odkrycie naukowe,

Innowacyjny wyrób medyczny,

Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny.

Nagrodą w konkursie, oprócz zaszczytnego tytułu i medalu Prix Galien jest także promocja wyróżnionego projektu w świecie biznesu.
Szczegółowych informacji na temat Prix Galien udziela:

Katarzyna Starosławska, koordynator projektu,
telefon: +48 600.141.544, e-mail: [email protected]
Formularz aplikacyjny jest dostępny pod linkiem:
http://www.prixgalien.pl/dla-kandydatow/

PRIX GALIEN
Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 17 krajach, między innymi: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata odbywa się edycja międzynarodowa, wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej. Twórcą Prix Galien jest francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z czasem zyskała ona prestiż na całym świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień, jakie można zdobyć w dziedzinie farmacji i medycyny.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także