Kontrola na drodze i kolei dla… produktów leczniczych

Medexpress

Opublikowano 04 lipca 2018, 10:13

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 04 lipca 2018, 10:13

Deloitte w Alercie Prawnym przypomina, że zostało już tylko 10 dni na spełnienie nowego obowiązku w ramach pakietu przewozowego.

Zmiany w pakiecie przewozowym mają zapobiec niezgodnemu z prawem wywozowi za granicę leków ratujących życie. Ustawą zostały objęte produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego - wszystkie, które znajdują się w wykazie towarów zagrożonych brakiem dostępności.

Dziś, oprócz formalnej zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego na eksport leków z Polski, konieczne jest zgłoszenie planowanego przewozu w systemie informatycznym, tj. Rejestrze Zgłoszeń Przewozu Towarów (SENT). Służby kontrolujące pojazdy na drogach będą miały dostęp do informacji z tego systemu.

Wszyscy przedsiębiorcy, nie tylko ci, którzy prowadzą hurtownię farmaceutyczną, powinni się spieszyć z wypełnieniem nowo nałożonych obowiązków, gdyż zgodnie z prawem, zostało im niewiele ponad tydzień, aby przekazać do GIF-u zaktualizowaną listę przewoźników wraz z numerami rejestracyjnymi. Szczegóły na ten temat będą publikowane na stronie www.gif.gov.pl

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie dokona zgłoszenia przed zaplanowanym wywozem leków, czekają go surowe kary finansowe: opłata w wysokości 46 proc. wartości przewożonego towaru, która nie może wynosić mniej niż 20 tys. złotych.

Przed firmami zatem stoi poważne zadanie− skrupulatna analiza, które z produktów są objęte nowelizacją ustawy, opracowanie nowych procedur zarządzania ryzykiem, logistyką, przygotowanie pracowników i uwzględnienie zmian w umowach transportowych.

Źródło: Deloitte

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

import równoległy / nielegalny wywóz leków za granicę
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30