Krajowi producenci leków apelują o RTR Plus

Medexpress

Opublikowano 03 marca 2020, 08:36

ThinkstockPhotos-187484039 Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 03 marca 2020, 08:36

Publikujemy treść stanowiska:

Nadmierna presja na obniżki cen krajowych leków prowadzi do spadku rentowności branży i zmniejszenia produkcji farmaceutyków w Polsce. Wytwarzający leki w naszym kraju nie są w stanie konkurować cenowo z azjatyckimi firmami, gdzie koszty produkcji są dużo niższe. W konsekwencji hamuje to rozwój przemysłu krajowego i uzależnia Polskę od dostaw leków z Azji.
W 2015 r. resort zdrowia obniżył ceny leków produkowanych w Polsce o 22% w stosunku do 2010 r . i od tamtego czasu podczas kolejnych negocjacji wytwórcy są zmuszani do kolejnych obniżek.
Jako przedstawiciele związków zawodowych z krajowych zakładów farmaceutycznych ostrzegamy, że problemy, z którymi boryka się branża odbiją się na sytuacji pracowników. Trudno dziś firmom zaoszczędzić na surowcach czy procesach technologicznych, a najłatwiej na wynagrodzeniach. Zmuszanie krajowych wytwórców do kolejnych obniżek cen grozi zmniejszaniem wynagrodzeń zatrudnionym w tej branży pracownikom, a nawet zwolnieniami. A to najprostsza droga do utraty kapitału, jakim są wysoko wykwalifikowani pracownicy branży farmaceutycznej.
W zakładach farmaceutycznej zatrudnionych jest obecnie ponad 20 tysięcy osób, a pośrednio branża generuje 100 tysięcy miejsc pracy.
Dlatego apelujemy o wdrożenie narzędzi, które pozwolą produkującym w Polsce leki zachować dotychczasowe ceny. Nie spowoduje to wzrostu wydatków NFZ, a zwiększy produkcję farmaceutyczną w Polsce.
Wprowadzenie RTR Plus będzie skutkować nie tylko wzrostem gospodarczym Polski, ale także poprawą bezpieczeństwa zdrowotnego.
Epidemia koronawirua COVID- 19 pokazuje, że produkcja leków na miejscu zabezpiecza przed ich brakami w tak trudnych sytuacjach. Dlatego inne kraje UE robią wszystko, aby zwiększać u siebie produkcję leków, a to grozi odpływem kapitału i inwestorów z Polski.
Mieliśmy nadzieję, że resorty zdrowia oraz przedsiębiorczości przygotują rozwiązania, które będą zachęcać do produkcji leków w naszym kraju. Jednak cztery lata czekania na RTR to zbyt długo.
Dlatego apelujemy o jak najszybsze działania i wprowadzenie RTR Plus.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

RTR / refundacyjny tryb rozwojowy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31