Krajowi producenci leków o dostępności do leków biologicznych

Medexpress

Opublikowano 30 lipca 2019, 12:21

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 30 lipca 2019, 12:21

Zamiana leku biologicznego jednego producenta na taki sam produkt innego jest bezpieczna i zgodna z wiedzą medyczną oraz obowiązującymi przepisami, a dodatkowo generuje olbrzymie oszczędności. Dlatego w związku z pojawiającymi się w mediach wypowiedziami będącymi nadinterpretacją wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2019 r. (sygn. akt II OSK 1114/19) dotyczącego decyzji Rzecznika Praw Pacjenta z 11 czerwca 2018 r. o naruszenie praw pacjenta przy organizowaniu przetargów na leki biologiczne przypominamy, że Rzecznik wielokrotnie podkreślał, iż nie podważa skuteczności leczenia lekami biologicznymi równoważnymi wobec produktu, któremu wygasła ochrona patentowa.


- To, co bywa dopowiadane do ww. wyroku to teza, jakoby zamiana leku biologicznego referencyjnego na biorównoważny miała naruszać prawa pacjentów. Tymczasem pacjentom w toku leczenia przysługują określone prawa, a jednym z podstawowych jest możliwość wyrażenia zgody lub odmowy na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Nie należy jednak utożsamiać tego prawa z wyborem konkretnego leku – wyjaśnia mecenas Jacek Myszko z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. - Leki biologiczne równoważne zapewniają taką samą jakość, bezpieczeństwo i skuteczność działania, jak leki referencyjne, a ich stosowanie jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Bezpieczeństwo zamiany zostało potwierdzone w wielu badaniach klinicznych i nie budzi dziś żadnych wątpliwości– przypomina Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF.


Zastrzeżenia Rzecznika Praw Pacjenta budził brak w procedurze przetargowej ewentualnego powrotu do wcześniej stosowanego leku ze względu na wskazania medyczne. - Tak, jak w przypadku każdego leku, również przy stosowaniu leków biologicznych referencyjnych i biorównoażnych mogą wystąpić działania niepożądane albo zestaw indywidualnych cech osobniczych pacjenta, które nie pozwolą na zamianę w konkretnym przypadku. Dlatego w procedurach szpitalnych trzeba uwzględniać także takie teoretycznie możliwe, jednostkowe przypadki – tłumaczy mec. Myszko.


Rzecznik Praw Pacjenta w swoim oświadczeniu podkreślił, że z jego decyzji nie można jednak wywieść zastrzeżeń, co do tego, że szpital dokonuje zakupów leków w trybie przetargowym.


Krajowi producenci leków przypominają jednocześnie, że pojawianie się na rynku coraz większej liczby leków biologicznych równoważnych obniża koszt tych terapii, co powinno poprawić dostęp do leczenia biologicznego w Polsce. Jest on bowiem wciąż znacznie gorszy niż w innych krajach UE. Tymczasem zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, w wyniku wprowadzenia na rynek adalimumabu kilku producentów jego cena spadła o ponad 80%. Jednak liczba pacjentów leczona w programach tym lekiem nie zwiększyła się. Dlatego PZPPF proponuje wykorzystanie zaoszczędzonych środków w ramach konkretnego programu na zwiększenie liczby leczonych w tym właśnie programie.

Źródło: PZPPF

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

PZPPF / leki biologiczne / leki biopodobne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31