Krajowi producenci leków zbadają uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy

Medexpress

Opublikowano 02 wrzesnia 2019, 08:13

Medexpress

Opublikowano 02 wrzesnia 2019, 08:13

  • Z badań opinii publicznej wynika, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji.
  • Komisja Ekonomiczna obniżyła ceny leków produkowanych w Polsce w 2015 r. o 22% w stosunku do roku 2010.
  • Krajowi producenci leków postulują wprowadzenie narzędzi preferujących wytwórców, którzy lokują produkcję leków w Polsce.

- Jesteśmy ważnym elementem systemu ochrony zdrowia, nasz rynek jest dla nas priorytetowy, a polski pacjent najważniejszy. By o tym przypomnieć, postanowiliśmy podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy zorganizować bezpłatne badania profilaktyczne. Dbamy o zdrowie Polaków od lat, wiec mamy w tym spore doświadczenie - mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Od wielu lat udowadniamy, że sektor farmaceutyczny może stać się nie tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale również gwarancją bezpieczeństwa lekowego Polaków. Z badań opinii publicznej wykonanych na zlecenie PZPPF w kwietniu br. wynika, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji. Dlatego 80% z nich uważa, że rząd powinien wpierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Niestety, nieustanna presja Ministerstwa Zdrowia na obniżki cen leków hamuje zdolności inwestycyjne krajowych wytwórców. Tymczasem inwestycje są konieczne, aby skutecznie konkurować na tym niezmiernie innowacyjnym rynku.

Komisja Ekonomiczna obniżyła ceny leków produkowanych w Polsce w 2015 r. o 22% w stosunku do roku 2010. Od tamtego czasu resort zdrowia prowadzi politykę krótkowzrocznych oszczędności wymuszając kolejne obniżki. Dlatego krajowi producenci leków postulują wprowadzenie narzędzi preferujących wytwórców, którzy lokują produkcję leków w Polsce.

- Jeśli Rząd planuje rozwinąć ten sektor gospodarki, należy w jak najszybszym terminie wdrożyć w życie proinwestycyjny system refundacji leków, który krajowym firmom pozwoli odważniej inwestować i opracowywać więcej nowych leków, a zagraniczne zachęci do lokowania produkcji w Polsce - mówi Barbra Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Resort przedsiębiorczości i technologii przygotował projekt takiego instrumentu wsparcia dla krajowego przemysłu farmaceutycznego - Refundacyjny Tryb Rozwojowy. Jednak Ministerstwo Zdrowia nie podjęło prac nad tym rozwiązaniem. - Przypominamy, że zanim zostanie wdrożony ten instrument już dziś obecne przepisy pozwalają brać pod uwagę przy ustalaniu ceny leku aktywność inwestycyjną jego producenta w Polce. Potrzebna jest tylko dobra wola ministerstwa zdrowia - dodaje B. Misiewicz-Jagielak.

Rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego to nie tylko korzyści gospodarcze, ale i gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego Polski. Dla większości krajowych firm polski rynek jest priorytetowy, co oznacza, że w razie kryzysu na rynku najpierw dostarczą leki do polskich aptek.

- Powinniśmy być więc oczkiem w głowie naszego Rządu. I o to zabiegamy. Aby przypomnieć, że to polski pacjent jest w centrum naszej uwagi, zapraszamy na bezpłatne badania mające na celu wykrycie chorób układu krążenia i serca, które są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków oraz wczesne zdiagnozowanie cukrzycy będącej epidemią XXI wieku, a także na USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Badania i konsultacje lekarskie będą się odbywać 3 września br. od godz. 13.00 do 18.00 oraz 4 września od godz. 9.00 do 18.00 w Strefie Zdrowia Domu Forum.

Źródło: PZPPF

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

PZPPF / RTR / polscy prodycenci leków
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30