Krajowy konsultant: wprowadzenie zakazu sprzedaży kosmetyków uderzy w pacjentów i małe apteki

Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2016, 11:11

cosmetic bottles with tape
Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2016, 11:11

- Z zaniepokojeniem przyjęłam informacje o planach dokonania przez Ministerstwo Zdrowia zmian prawnych, które będą skutkowały zakazem dystrybucji produktów kosmetycznych przez apteki. Z uwagi na troskę o pacjentów dermatologicznych pozwalam sobie na przedstawienie Stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii w tej sprawie.
Uważam, że wycofanie z aptek między innymi emolientów, które wspomagają terapię wielu chorób dermatologicznych, będzie niekorzystne dla naszych pacjentów i może znacząco wpłynąć negatywnie na ich zdrowie i jakość życia.
Od prawie 20 lat polscy pacjenci poszukujący pomocy w prawidłowej pielęgnacji zmian skórnych, korzystają z merytorycznej porady farmaceutów, ceniąc sobie ich specjalistyczne i indywidualne podejście.
Nie wyobrażam sobie, żeby fachowość i wiedzę farmaceutów w tej dziedzinie mogła zastąpić nawet najlepiej wyszkolona ekspedientka w sklepie drogeryjnym - czytamy w stanowisku dr hab. n.med. Joanny Maj, konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Zdaniem krajowego konsultanta prowadzenie leczenia AZS, trądziku, łuszczycy czy innych chorób skóry jest niemożliwe bez dermokosmetyków. Joanna Maj uważa, że tylko przygotowany personel apteki będzie w stanie rekomendować produkt kosmetyczny do zastosowania na tak wrażliwe miejsca, jak m. in. błony śluzowe. Maj zaznaczyła, że dermokosmetyki często są uzupełnieniem wielu kuracji farmakologicznych i pozabiegowych i tylko dzięki fachowości farmaceuty, można zapobiegać niekorzystnym dla pacjentów interakcjom między lekami i dermokosmetykami.

Źródło: nia.org.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

dermokosmetyki / nia / dermatologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31