Reportaż Medexpressu:

Terapie komórkami macierzystymi:

Krucha-silna miłość. Walka rodziców o sprawność ich dzieci

Kalina Gierblińska

Opublikowano 18 grudnia 2020, 16:00

Kalina Gierblińska

Opublikowano 18 grudnia 2020, 16:00

Terapie mezenchymalnymi komórkami macierzystymi stosowane są wtedy, gdy inne formy leczenia zawiodły. „Nie są to terapie na wszystkie choroby neurologiczne, tylko na wybrane jednostki chorobowe, w których potwierdzoną skuteczność mamy w literaturze [...]"- wyjaśnia dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Poprawa, jaką obserwują rodzice dzieci, pacjentów pani profesor, dotyczy przede wszystkim motoryki dużej, czyli ruchu, ale też funkcji poznawczych. „Poprawia się koncentracja uwagi, poprawia się zdolność i czas skupienia się dziecka na wykonywaniu konkretnego zadania, a co za tym idzie poprawia się praca podczas rehabilitacji.” - dodaje dr hab. n. med. Chrościńska-Krawczyk. „Proponując pacjentom terapie mezenchymalnymi komórkami macierzystymi u nas, w Polsce, pacjentom z chorobami neurologicznymi, dzieciom i ich rodzicom, wiem, że [...] ten preparat, który będzie im podany jest preparatem odpowiednio przygotowanym i przede wszystkim bezpiecznym, który pomoże czy przyniesie oczekiwane efekty [...]"- tłumaczy profesor. Jak przyznaje w reportażu, zdradzając swoją zawodową motywację, pokazanie sceptykom skuteczności działania tej terapii jest dla niej ogromnym wyzwaniem, do którego podchodzi pełna pasji.

Wątpliwości co do działania terapii nie mają rodzice Antosia i ojciec Mateusza. „Padały ostre słowa: oddaj do hospicjum, bo nie ma na to szans, że będzie ciężko. [...] Ci, którzy go skreślili, nie dali mu szansy, ale szansa się pojawiła.” - mówi o komórkach macierzystych Zuzanna Plewińska. Dzięki efektywności leczenia, Antoś ma szansę wkrótce stanąć na własne nogi. Z kolei ojciec Mateusza planuje na przyszły rok zakup specjalnego sprzętu do chodzenia dla swojego syna, który codziennie na rowerze stacjonarnym „wykręca” 4 kilometry.

Obecnie terapie komórkowe w Polsce nie są refundowane i ich sfinansowanie wymaga od rodziców korzystania ze zbiórek charytatywnych czy ze wsparcia fundacji. Roczny koszt terapii komórkami macierzystymi to około 80 tysięcy złotych. Dr hab.n.med. Chrościńska-Krawczyk podkreśla, że podania komórek macierzystych mogą być realizowane w Polsce, dzięki temu rodzice nie muszą wyjeżdżać z kraju.

Każda z tych rodzin ma swoje marzenia i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Wymaga to od nich siły i wiary, a te wzmacnia w nich zarówno miłość, jak i skuteczność medycyny.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

neurologia dziecięca / terapia komórkami macierzystymi / mózgowe porażenie dziecięce
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30