Latos: dobrze, że rząd szuka instrumentu do oceny inwestycji medycznych

Iwona Schymalla

Opublikowano 21 lipca 2016, 09:55

latos Fot. Medexpress.TV
Iwona Schymalla

Opublikowano 21 lipca 2016, 09:55

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt wprowadza nowe narzędzie, uzupełniające mapy zdrowotne, pomocne przy ocenie inwestycji - IOWISZ.

- To jest projekt, który był realizowany w naprawdę szybkim tempie. Było duże ryzyko, że KE nie odbierze map, bo mapy nie przekładają się bezpośrednio na decyzje inwestycyjne. Musieliśmy zastanowić się co zrobić, żeby UE odebrała mapy. IOWISZ stanowi narzędzie pomocnicze przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. To jest najlepszy moment, jest realizowany w drodze szybkiej ścieżki rządowej, Było ryzyko, że KE nie odbierze od nas map. Wydaje mi się, ze IOWISZ został bardzo dobrze odebrany przez Komisję Europejską – mówił w czasie Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia trzeba szukać instrumentu do oceny inwestycji medycznych. - Nie może być tak, że jest dużego stopnia uznaniowość i realizowanie pewnych lokalnych ambicji, na poziomie powiatowym czy marszałkowskim, czy nawet przy udziale władzy centralnej czy wojewodów - ocenia Latos. Jego zdaniem wprowadzenie jednego obiektywnego dla wszystkich kryterium, będzie służyło wybraniu tych inwestycji, które są naprawdę niezbędne. W przypadku pozostałych prośba o przemodelowanie planu i zmiany swoich zamierzeń bądź na podstawie obiektywnych kryteriów będzie można wykazać, że taka czy inna inwestycja, w proponowanym kształcie, jest nie potrzebna. - Dzięki IOWISZOWI będziemy mogli maksymalnie bezstronnie oceniać poszczególne inwestycje i porównywać je ze sobą - podkreśla wiceprzewodniczący komisji zdrowia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

IOWISZ / Tomasz Latos
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31