Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Anna Przeklasa-Muszyńska

Leczenie bólu w karetkach jest nieadekwatne do oczekiwań pacjenta

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 czerwca 2018 15:10

Leczenie bólu w karetkach jest nieadekwatne do oczekiwań pacjenta - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- Pacjent ma prawo oczekiwać pomocy w zmniejszeniu bólu do takiego stanu, który pozwala mu godnie przejść przez dalsze etapy diagnostyki czy terapii - powiedziała w rozmowie z Medexpressem dr hab. n. m. Anna Przeklasa-Muszyńska z Zakładu Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Martyna Chmielewska: Jak ocenia Pani obecny poziom leczenia bólu?

Anna Przeklasa-Muszyńska: Obecnie leczenie bólu w karetkach jest nieadekwatne do oczekiwań pacjenta. Ratownicy nie mają możliwości, aby właściwie postępować i leczyć ból w miejscu wypadku, w działaniach przedszpitalnych.

M.C.: Jakie Pani zdaniem należy podjąć działania, aby wzmocnić uśmierzenie bólu w karetkach?

A.P-M.: Należy przede wszystkim wprowadzić zmiany ws. leczenia bólu, umożliwić ratownikom medycznym stosowanie leków przeciwbólowych. Myślę, że może to poprawić sytuację pacjentów, którym zdarzają się wypadki, którzy są po urazach, wypadkach komunikacyjnych. Ból oznacza, że coś złego dzieje się w organizmie. Ostry ból powinien być leczony, właściwie uśmierzany. Nieleczone lub niewłaściwie leczone dolegliwości mogą mieć poważne konsekwencje. Z tego względu, że w organizmie dzieje się szereg różnych procesów, które w okresie zdrowienia mogą wpływać na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, rekonwalescencji czy zjawiska tzw. przetrwałego bólu pourazowego czy pooperacyjnego. Ból powinien być jak najszybciej zwalczany. W tej chwili mamy możliwości diagnostyczne, dzięki którym pacjent nie musi cierpieć np. w trakcie badania radiologicznego.

M.C.: Ile osób w naszym kraju odczuwa ból przewlekły?

A.P-M.: 27 procent naszego społeczeństwa odczuwa pewien rodzaj bólu przewlekłego. Jesteśmy w tej kwestii w czołówce Europy. Tego typu ból odczuwa tam około 20 procent osób. Każdy pacjent, zarówno ostry, jak i przewlekły ból, ma prawo być leczonym.

M.C.: Jakie prawa ma pacjent ws. leczenia bólu w karetce?

A.P-M.: : Pacjent powinien uzyskiwać ulgę w bólu. Ulga w bólu to podstawowe prawo pacjenta. Niepotrzebny ból nie jest dobrym zjawiskiem. Pacjent ma prawo oczekiwać pomocy w zmniejszeniu bólu do takiego stanu, który pozwala mu godnie przejść przez dalsze etapy diagnostyki czy terapii.

M.C.: Czy Pani zdaniem ratownicy medyczni zostali odpowiedni przeszkoleni ws. leczenia bólu w karetkach?

A.P.-M.: Leczenie bólu w karetkach wymaga ciągłego szkolenia. Z tego powodu do naszego użytku wchodzą nowe leki, nowe możliwości podawania farmaceutyków. Dzieje się tak we wszystkich dziedzinach ochrony zdrowia. Takie ustawiczne szkolenie jest naszym ustawowym obowiązkiem. Dotyczy to nie tylko ratowników czy lekarzy, ale także pielęgniarek, fizjoterapeutów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także