Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lek przedłużający życie pacjentów z niewydolnością serca poza listą refundacyjną

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2019 14:20

Lek przedłużający życie pacjentów z niewydolnością serca poza listą refundacyjną - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Niewydolność serca dotyczy nawet miliona polskich pacjentów. Grupa najbardziej chorych, dla których skończyły się inne opcje terapeutyczne – to 15 tys. – 40 tys. osób. Dla nich właśnie zabrakło leku.
  • Niewydolność serca dotyczy nawet miliona polskich pacjentów.
  • Problemem polskich pacjentów jest brak refundacji sakubitrylu/walsartanu.
  • Grupa najbardziej chorych, dla których skończyły się inne opcje terapeutyczne – to 15 tys. – 40 tys. osób.
  • Lek nie ma alternatywnej farmakoterapii.

Niewydolność serca to choroba coraz bardziej powszechna, dotykająca pacjentów w każdej grupie wiekowej czy zawodowej. Kardiolodzy mówią nawet o 1 mln pacjentów, liczba ta będzie rosła o 20 proc. rocznie. Liczba hospitalizacji z powodu tzw. dekompensacji niewydolności serca, czyli stanu, w którym u chorego pojawia się duszność, osłabienie i przyspieszone bicie serca, znacznie przekroczyła już liczbę zawałów. Taki rozwój choroby jest związany ze skuteczniejszymi kuracjami innych schorzeń kardiologicznych – np. zawałów, wad zastawek, arytmii. Interwencje chirurgiczne są w stanie pomóc części pacjentów, ale stanowią duże obciążenie dla systemu.

Tymczasem nowoczesny lek – połączenie walsartanu i sakubitrylu przeszedł pozytywnie oceny AOTMiT, jest rekomendowany przez kardiologów i mieści się w algorytmie postępowania opracowanym przez PTK. W większości przypadków regularnie przyjmowany stanowi alternatywę dla zabiegów i operacji, z przeszczepem serca włącznie. Wytyczne światowych towarzystw naukowych mówią, że sakubitryl/walsartan powinien być zastosowany u osób, które nie odnoszą korzyści z dostępnego leczenia. To pacjenci, którzy mimo optymalnego leczenia wracają w ciągu roku do szpitala z powodu zaostrzenia objawów. Lek daje 20-procentową redukcję hospitalizacji, względną redukcję hospitalizacji i zgonów i 18-procentową redukcję śmiertelności. W wartościach bezwzględnych to 3,5 proc., ale niewiele jest terapii stosowanych przez rok, w których wystarczy leczyć 30 chorych, by uratować jedno życie.

Problemem polskich pacjentów jest brak refundacji sakubitrylu/walsartanu i jego cena – kilkaset złotych miesięcznie - niedostępna dla budżetu większości polskich rodzin. Nierefundowana terapia jest dla wielu pacjentów lekiem ostatniej szansy. Pacjenci są wykluczeni nie tylko zdrowotnie, ale też społecznie. Wielu z nich ma ogromne problemy z poruszaniem się, do tego stopnia, że nie są w stanie nawet wyjść do sklepu. Nowa, refundowana terapia dałaby szansę na lepsze życie 15 tys. chorych w Polsce. Organizacje pacjentów wspólnie z klinicystami podjęli szereg działań, zarówno merytorycznych, jak i apeli i petycji. Bez skutku.

Przypomnijmy, że proces refundacyjny trwa już ponad 750 dni. Podmiot odpowiedzialny zaproponował najniższą cenę w Europie i dał gwarancję ceny na pierwsze dwa lata.

Chorzy czekają na szerszy dostęp od 2016 r. Dla części z nich decyzja ministra zdrowia to kwestia życia i śmierci. Lek nie ma alternatywnej farmakoterapii.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także