Lekarz kwestionujący kalendarz szczepień z zawieszonym prawem wykonywania zawodu przez rok

Medexpress

Opublikowano 31 pazdziernika 2019, 12:38

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 31 pazdziernika 2019, 12:38

  • Lekarz z Opoczna stanął przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Łodzi w związku z kwestionowaniem obowiązującego kalendarza szczepień.
  • Postępowanie wyjaśniające wszczęte przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi trwało półtora roku.
  • Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi uznał lekarza za winnego zarzucanego mu przewinienia zawodowego polegającego na szerzeniu postaw antyzdrowotnych, niezgodnych z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną.
  • Sąd wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres jednego roku.

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi wszczął postępowanie w sprawie lekarza pod koniec 2016 roku po publicznych i medialnych wypowiedziach, w których kwestionował on obowiązujący kalendarz szczepień.

Postępowanie wyjaśniające trwało półtora roku. W tym czasie przesłuchiwano obwinionego lekarza, powołano dwóch biegłych. Wśród biegłych był: specjalista z zakresu chorób zakaźnych i specjalista w dziedzinie pediatrii.

Postępowanie wyjaśniające zakończyło się sformułowaniem wniosku o ukaranie do Okręgowego Sądu Lekarskiego w Łodzi, oraz postawieniem zarzutów. Zarzuty dotyczyły kwestionowania kalendarza szczepień.

30 października Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi uznał lekarza, w sprawie którego toczyło się postępowanie, za winnego zarzucanego mu przewinienia zawodowego polegającego na szerzeniu postaw antyzdrowotnych, niezgodnych z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną. Sąd wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres jednego roku.

Źródło: Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szczepienia / prawo wykonywania zawodu
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30