Lekarz rodzinny na wyciągnięcie ręki?

Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 listopada 2017, 23:24

Fot. Thinkstock/Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 listopada 2017, 23:24

Pierwszy, pilotażowy etap projektu „GP at Hand” obejmie 3,5 mln pacjentów z Londynu. Zainteresowani zostaną wykreśleni z list podopiecznych swoich obecnych lekarzy rodzinnych, a ich dokumentacja medyczna trafi do centralnej bazy pięciu londyńskich lecznic, które biorą udział w projekcie.

Pacjenci zainstalują w swoich telefonach komórkowych aplikację połączoną z zaawansowanym systemem sztucznej inteligencji, która jest w stanie – na podstawie podanych objawów – wskazać choremu, co powinien zrobić i jak uzyskać pomoc. Ale to tylko wstęp. Zasadniczą funkcjonalnością testowanej aplikacji są wideo-konsultacje z lekarzem z krwi i kości. Najważniejszy ma tu być czas – twórcy systemu zapewniają, że rozmowa z lekarzem odbędzie się do dwóch godzin od zgłoszenia problemu, niezależnie od pory dnia. Jeśli lekarz zleci lek, pacjent będzie mógł go niezwłocznie odebrać w najbliższej aptece.

Sceptyczna wobec projektu „GP at Hand” jest prof. Helen Stokes-Lampard, przewodnicząca Royal College of GPs. Zdaniem specjalistki, telemedycyna daje fantastyczne możliwości, ale trzeba z niej korzystać we właściwy sposób. W tym jednak przypadku, na przejście na zdalny tryb konsultacji lekarskich skuszą się w większości osoby młode i bez poważniejszych schorzeń. Ci, którzy wymagają znacznie więcej uwagi, pozostaną pod opieką swoich GP w dotychczasowym trybie. Realne obciążenie tradycyjnych praktyk nie zmniejszy się – twierdzi prof. Stokes-Lampard.

– Jakość [oferowanej zdalnie] opieki medycznej będzie niższa, nie będzie też zachowana jej ciągłość. Rozdrobnienie systemu ochrony zdrowia będzie wzrastać – przestrzega dr Richard Vautrey z British Medical Association.

Pacjentom, którzy nie będą zadowoleni z systemu „GP at Hand”, NHS zapewnia możliwość powrotu do swojego poprzedniego lekarza rodzinnego. I w tym jednak prof. Stokes-Lampard dostrzega pewne zagrożenie – powrót „pacjenta marnotrawnego” wiązać się będzie bowiem z powtórnym przekazaniem poufnej dokumentacji medycznej, a to oznacza dodatkowe formalności obciążające już teraz przytłoczonych nadmiarem pracy lekarzy GP.

Źrodła: BBC News / Pharma Times

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

telemedycyna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30