Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co lekarze wiedzą o grypie i dlaczego nie chcą się szczepić?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 16 września 2014 13:13

Co lekarze wiedzą o grypie i dlaczego nie chcą się szczepić? - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Z Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Grypie wynika, że lekarze niewiele wiedzą na temat tej choroby. Poza tym tylko około 6 proc. pracowników ochrony zdrowia szczepi się przeciwko grypie.
[caption id="attachment_50011" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images[/caption]

Z Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Grypie wynika, że lekarze niewiele wiedzą na temat tej choroby. Poza tym tylko około 6 proc. pracowników ochrony zdrowia szczepi się przeciwko grypie.

Do testu przystąpiło ok. 500 respondentów, głównie byli to lekarze interniści i onkolodzy. Jak się okazało poziom wiedzy o zagrożeniach związanych z grypą oraz korzyściach stosowania szczepień jest zaskakująco niski. Jak wynika z testu pracownicy ochrony zdrowia znają przeciwwskazania do szczepień (88,5 proc. poprawnych odpowiedzi) stosowania leków przeciwwirusowych w leczeniu grypy (63 proc.) oraz wskazania kardiologiczne do szczepień (56,6 proc.). Lekarze jednak mają małą wiedzę na temat objawów wskazujących na ciężki przebieg (9,7 proc.), powikłań grypy u ciężarnych (10,3 proc.) oraz dawkowania szczepionki u dzieci (16,3 proc. ). Jeszcze gorzej jest ze szczepieniami, bo tylko ok. 6 proc. pracowników ochrony zdrowia szczepi się przeciwko grypie. – Uważam to za rzecz skandaliczną. My nie zdajemy sobie sprawy z jednej rzeczy, że pacjent "za darmo" daje nam infekcje – mówi prof. Lidia Brydak, kierowniczka Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Również dr Ernest Kuchar, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreśla, że lekarz, który się nie szczepi, jest niewiarygodny. – Po prostu mamy braki jeśli chodzi o wiedzę podstawową. Trudno oczekiwać, że lekarz rekomenduje pacjentom szczepienia, a sam się nie szczepi. Taki lekarz jest po prostu niewiarygodny. To tak jak lekarz palący mówi o szkodliwości palenia – tłumaczy dr Ernest Kuchar.

Dodajmy, że tylko w ubiegłym sezonie grypowym było 2,7 mln zachorowań i podejrzeń grypy, ponad 9 tys. hospitalizacji. 15 osób zmarło z powodu grypy.

Przeczytaj również: Reklama popularnego leku przeciwbólowego niezgodna z przepisami

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także