Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze: jedyną instytucją przygotowaną w 100% do wystawiania e-zwolnień obligatoryjnie jest ZUS!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 listopada 2018 08:12

Lekarze: jedyną instytucją przygotowaną w 100% do wystawiania e-zwolnień obligatoryjnie jest ZUS! - Obrazek nagłówka
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
- Nie jesteśmy przygotowani do e-ZLA ani sprzętowo, ani organizacyjnie, ani kadrowo! - informują lekarze.

Oficjalne stanowisko w sprawie zwolnień elektronicznych, które mają obowiązywać od 1 grudnia 2018 roku do premiera RP Mateusza Morawieckiego, wystosowała Rada Powiatów Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Jak najbardziej jesteśmy za e-informatyzacją oraz wdrożeniem e-zwolnień, ale w placówkach ZUS-u! - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

10 listopada w Koninie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady Powiatów PPOZ, podczas którego po raz kolejny przeanalizowano obecną sytuację dotyczącą możliwości obowiązkowego wdrażania e-zwolnień.

- W świetle statystyk ZUS wynika, że w całym kraju liczba wystawianych e-ZLA nie przekracza 45 procent, a w ostatnim czasie notuje się spadek! Jaki może być tego powód? Podejrzewamy, że dały o sobie znać problemy w sprawnym funkcjonowaniu systemu .... niestety jego zawodność .... Uważamy, że e-informatyzacja w ochronie zdrowia jest właściwym kierunkiem, ale dzisiaj jedyną instytucją przygotowaną w stu procentach do wystawiania zwolnień elektronicznych obligatoryjnie jest ZUS! Tak wynika z zakrojonych na szeroką skalę akcji medialno- informacyjnych! - mówi Bożena Janicka.

ZUS informuje, że do wdrożenia systemu e-ZLA przeszkolonych zostało co najmniej kilkuset asystentów medycznych.

- I właśnie asystentów medycznych zatrudnionych w ZUS-ach upoważnimy od 1 grudnia do wystawiania elektronicznych zwolnień. Takie prawo daje lekarzowi ustawa i zamierzamy z tego prawa skorzystać! Asystent wystawi elektroniczny dokument na podstawie zaświadczenia lekarskiego - odpisu dokumentacji medycznej o chorobie pacjenta, przewidywanym okresie jej trwania, a tym samym o okresie niezdolności do pracy, który jest czekiem do wypłacenia zasiłku chorobowego. W tym momencie nie możemy zaproponować innego rozwiązania, ponieważ jako środowisko nie jesteśmy przygotowani do e-ZLA ani sprzętowo, ani organizacyjnie, ani kadrowo! Naszym podstawowym zadaniem jest leczyć i zachować wszystkich lekarzy, których w podstawowej opiece zdrowotnej dramatycznie brakuje - podkreśla Bożena Janicka.

Oficjalne stanowisko PPOZ przesłało do premiera RP Mateusza Morawieckiego, Elżbiety Rafalskiej, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także