Lekarze, którzy nie posiadają dostępu do systemów gabinetowych, mają problem z wystawieniem e-zwolnień

lekarz
Fot. MedExpress TV
- Ostatnio pojawiły się problemy z dostarczaniem elektronicznych zwolnień do serwerów pracodawców - powiedział Medexpressowi Michał Gontkiewicz, przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.
Medexpress 2019-11-04 13:51

Od początku grudnia 2018 roku wszyscy lekarze są zobligowani do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich za pośrednictwem platformy ZUS. Czy ma Pan z tym problem?

Ostatnio pojawiły się problemy z dostarczaniem elektronicznych zwolnień do serwerów pracodawców. Choć na serwerach widniało prawidłowo wystawione zwolnienie, to pracodawcy go nie otrzymali. Mam nadzieje że to przejściowy problem i usterka zostanie naprawiona. Osobiście nie mam problemu z wystawianiem e-zwolnień.

Jak Pan ocenia e-zwolnienia?

E-zwolnienia to pozytywne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Medycy, którzy nie posiadają dostępu do systemów gabinetowych, mają problem z wystawieniem e-zwolnień. A wszystko dlatego, że muszą w tym celu zalogować się na niezależną stronę. Co więcej w godzinach szczytu, kiedy system jest najbardziej obciążony, serwery działają bardzo wolno. W takich sytuacjach lekarz musi poświęcić więcej czasu na wystawienie e-zwolnienia.

Jak reagują pacjenci na e-zwolnienia?

Pacjenci przyzwyczaili się do e-zwolnień. Myślę, że je zaakceptowali.

Czy ma Pan problem z wystawieniem e-recepty?

Problemem jest proces uzyskania certyfikacji do platformy P1. Jest to bardzo złożony, skomplikowany, wielopoziomowy proces, gdzie można na różnych etapach popełnić błąd. Problem z tym mogą mieć nie tylko starsi lekarze, ale także osoby, które mają niewielkie doświadczenie w obsłudze systemów IT. Wystawienie e-recepty jest prostsze niż wystawienie recepty analogowej. E-receptę możemy podpisać tym samym certyfikatem ZUS, którym podpisujemy np. e-ZLA

Dodam, że istnieje platforma gabinet.gov.pl, gdzie lekarze, którzy nie posiadają oprogramowania gabinetowego, mogą wystawić e-skierowania i e-recepty.

PDF

Zobacz także