Lekarze rodzinni będą orzekać o zdolności do pracy?

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2018, 09:53

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2018, 09:53

Według zapowiedzi ministerstwa zdrowia, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają przejąć od specjalistów z medycyny pracy część kompetencji dotyczących orzekania o zdolności do pracy. Konkretne rozwiązania ciągle nie zostały przekazane do konsultacji społecznych.

W czasie trwającego w Wiśle XVIII Kongresu Medycyny Rodzinnej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych m.in. na temat wprowadzania e-zwolnień oraz innych zmian w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych . - Doceniamy, to że zostanie uwzględniony głos lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy postulowali o przesunięcie terminu obligatoryjnego wprowadzenia zwolnień w formie elektronicznej. Cieszymy się, że został on odroczony w czasie. Zapobiegło to sporemu chaosowi i problemom dla pracowników oraz lekarzy, gdyż nie jesteśmy jeszcze gotowi do pełnego wdrożenia tego rozwiązania - mówi dr hab.med. Tomasz Tomasik - prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

„Gorącym tematem” do dyskusji będzie też zapowiedź ministra zdrowia, iż to lekarze rodzinni przejmą wkrótce od specjalistów medycyny pracy badania dopuszczające do pracy oraz badanie okresowe m.in. pracowników administracyjnych, biurowych i innych, w których środowisku pracy nie występują poważne ryzyka dla zdrowia. Taki model opieki profilaktycznej funkcjonuje m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii.

- Ne mówimy nie zmianom proponowanym przez ministerstwo zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej pracowników. Widzimy niedoskonałości dotychczasowego systemu, jesteśmy gotowi do dyskusji mającej na celu poprawę rzeczywistych efektów profilaktyki zdrowotnej pracowników. Jestem przekonana, że specjaliści medycyny pracy kierując się tym samym celem będą bardzo merytorycznym partnerem. Dla nas istotne będą szczegóły tych rozwiązań, w tym warunki organizacyjne i sposób finansowania nowych zadań pozostających poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Merytorycznie specjaliści medycyny rodzinnej są przygotowani do realizacji zadań profilaktycznych w środowisku pracy. Problemem może się okazać pogodzenie tych zadań z codzienną pracą lekarską, związana z tym biurokracja oraz warunki finansowe - mówi dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.

Od czwartku w Wiśle trwa XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej. Uczestniczy w nim ok.1200 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z terenu całej Polski.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

lekarz rodzinny
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31