Lekarze rodzinni przedstawili swoje uwagi do listy „S”. Brakuje informacji

logo porozumienie
Od 1 września lekarze POZ będą mogli wypisać recepty na darmowe leki dla seniorów.
Alicja Dusza 2016-08-19 09:07

Projekt listy leków tzw. "S" zawiera 68 substancji czynnych, wśród których są takie, które dla pacjentów ze względu na cenę były trudno dostępne lub niedostępne. Lekarze POZ z jednej strony wyrazili zadowolenie z tego, jakie substancje znalazły się na liście, a z drugiej strony, mają nadzieje na to, że lista będzie się rozszerzać o kolejne preparaty.

Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, uważa, że listy refundacyjne powinny być zmieniane nie co dwa – lecz co trzy miesiące. Taką propozycję popiera również Konstanty Radziwiłł.

Leki "S" będą wypisywane pacjentom, którzy ukończyli 75 lat i złożyli deklarację u danego świadczeniodawcy. Uprawnienia do ich wypisywania będą mieli lekarze i pielęgniarki poz oraz lekarze emeryci wypisujący je dla siebie i rodziny. Nadal będą obowiązywały zasady ustawy refundacyjnej, co oznacza, że leki będą refundowane aktualnie zgodnie z ChPL, ale Ministerstwo zamierza wprowadzić zmiany w ustawie refundacyjnej (m.in. w oparciu o projekt ustawy obywatelskiej złożony przez Porozumienie Zielonogórskie i aktualnie będący w komisji sejmowej). Leki te nie będą ordynowane z adnotacją "S" w npl oraz w ramach wizyt jednorazowych (pacjentom niezadeklarowanym do praktyki). Chcąc otrzymać bezpłatnie te leki, pacjent, wyjeżdżając na dłużej, będzie musiał zaopatrzyć się w leki lub recepty przed wyjazdem. Marek Twardowski wskazał na konieczność jasnego i precyzyjnego określenia przez Ministerstwo Zdrowia, jak będzie technicznie wyglądało w POZ przepisywanie leków i jakie uprawnienia do tych leków będzie posiadał pacjent. Zawnioskował, aby resort sporządził dwie czytelne informacje, jedną dla lekarzy, drugą dla pacjentów i przekazał organizacjom POZ. Taki wniosek poparło Ministerstwo Zdrowia.

PDF

Zobacz także