Lekarze rodzinni spotkali się z Głównym Inspektorem Sanitarnym w sprawie szczepień

Fot. Katarzyna Rainka
Medexpress 2018-11-05 13:14

Przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wzięli udział w spotkaniu z Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym. Najważniejszym tematem spotkania były szczepienia ochronne, ich znaczenie w profilaktyce zwalczania chorób zakaźnych, a także zagrożenia płynące ze spadku wyszczepialności.

Podczas rozmów podkreślono konieczność ciągłego podnoszenia świadomości na temat znaczenia i skuteczności szczepień poprzez szeroko zakrojone akcje promocyjne (informacyjne i edukacyjne). Omówiono także problemy ze szczepieniami 65+, a także te wynikające z braku szczepionki przeciwko grypie dla dzieci (konieczność rozważenia wprowadzenia szczepionki przeciw grypie do kalendarza szczepień, przynajmniej dla dzieci do 6 roku życia).

Tematem dyskusji był także obecnie ogłoszony kalendarz szczepień na 2019 rok i przyszłościowe kierunki zmian w tym zakresie.

– W obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce (ognisko odry wykryte na Mazowszu), temat szczepień jest niezwykle istotny! Rosnąca zachorowalność zarówno w naszym kraju, jak i w Europie, ma związek ze spadkiem wyszczepialności. Przybywa rodziców, którzy rezygnują z zaszczepienia swoich dzieci. Tymczasem w Europie do końca czerwca tego roku na odrę zmarło 37 osób, a 41 tysięcy zachorowało. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dwa lata temu w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób, w ubiegłym – 24 tysiące. Obecny rok jest rekordowy. Warto podkreślić, że szczepień odmówiło ponad 34 tysiące osób – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Sytuacja Polski pod względem zachorowalności na odrę jest trudna także ze względu na położenie geograficzne. Kolejne ogniska pojawiają się w Niemczech, na Ukrainie, czy Rumunii. Wysoce zaraźliwy wirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Jedna osoba może zakazić od 15 do 20 osób (chory na grypę zaraża od 1 do 2 osób).

Podczas spotkania z Głównym Inspektorem Sanitarnym dyskutowano także o innym zagrożeniu, jakim są dopalacze (omówiono aktualnie prowadzone prace dotyczące zmiany prawa - zalecenia postępowania).

Źródło: PPOZ

PDF

Zobacz także