Lekarze rodzinni zjeżdżają do Wisły

7 przychodni POZ otrzyma po raz pierwszy certyfikaty ministra zdrowia potwierdzające wysoką jakość opieki nad pacjentami. Ceremonia wręczenia odbędzie się podczas XVIII Kongresu Lekarzy Rodzinnych, który w czwartek rozpoczyna się w Wiśle.
Medexpress 2018-04-18 09:23

W dorocznym spotkaniu weźmie udział 1200 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z terenu całej Polski.

Aby zdobyć certyfikat jakości, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej musiały spełnić 123 standardy określone przez ekspertów rządowego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wśród nich wymogi dotyczące zasadności kierowania do lekarzy specjalistów, zapewnienia opieki w domu pacjenta, udzielania pacjentom porad telefonicznych i przez Internet, prowadzenia edukacji zdrowotnej, aktywnego uczestnictwa pacjenta w podejmowaniu decyzji zdrowotnych. Pozytywna ocena przestrzegania standardów jakości pozwoliła na przyznanie placówkom certyfikatu przez ministra zdrowia. - Certyfikat jest dowodem ich prawidłowego, ponadprzeciętnego funkcjonowania, bardzo dobrego zorganizowania i dowodem dużej motywacji lekarzy rodzinnych do stałego podnoszenia jakości. Przy obecnym obciążeniu pracą oraz biurokracją bardzo brakuje nam czasu na tego typu ważne przedsięwzięcia – mówi dr hab.med. Tomasz Tomasik prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce

Pierwsze certyfikaty wręczone zostaną w czasie uroczystości otwarcia XVIII Kongresu Medycyny Rodzinnej w Wiśle przez wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla. Otrzymają je przychodnie Medart z Krakowa, Amedica z Warszawy, „Ad Aegrotum” z Krakowa, przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej z Chemłna, Kemed z Wąbrzeźna, przychodnia „Łomżyńska” z Bydgoszczy oraz Przychodnia Rodzinna z Augustowa. Przeglądy akredytacyjne były realizowane w ramach projektu: "Wsparcie podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozpoczynające się w Wiśle doroczny kongres lekarzy rodzinnych, organizowany z udziałem wielu autorytetów naukowych ma na celu przekazanie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej najnowszej, praktycznej wiedzy medycznej przydatnej w codziennej praktyce. W programie naukowym kongresu zlazły się sesje poświęcone nowościom w leczeniu chorób psychicznych, choroby Parkinsona, arytmii, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości. Wśród tematów kongresu są także m.in. profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy oraz leczenie guzów tarczycy i nadnerczy.

Kongres w Wiśle to także to spotkania lekarzy z politykami zdrowotnymi i rozmów na temat obecnego oraz przyszłościowego funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, w tym także konsekwencji obowiązywania nowej ustawy o POZ.

Uroczyste otwarcie XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej w Wiśle odbędzie w czwartek 19 kwietnia o godz.18.30 w Hotelu Gołębiewski. Obrady lekarzy rodzinni potrwają do niedzieli.

PDF

Zobacz także