Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Dr Leszek Borkowski

Leki to nie cukierki

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 24 września 2019 21:40

Leki to nie cukierki - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Leki muszą być przyjmowane w dawkach zalecanych, z częstotliwością i czasem trwania terapii zalecaną w korelacji do posiłków według wskazań do stosowania i dawkowania.

Pacjenci przyjmujący leki muszą być wnikliwie obserwowani pod kątem ryzyka ujawniających się działań niepożądanych.

Powyższe pryncypia decydują o efektywności terapii oraz zdrowiu i życiu pacjenta.

Produkt leczniczy Picato (ingenol mebutynianu) stosowany w leczeniu rogowacenia słonecznego u osób dorosłych w sytuacjach, gdy zewnętrzna warstwa skóry nie jest pogrubiona ani uniesiona wykazał w niektórych badaniach klinicznych zwiększoną zapadalność na nowotwory skóry (rak podstawnokomórkowy, choroba Bowena, rak płaskonabłonkowy).

MAH w porozumieniu z EMA i URPL zaleca potrzebę poinformowania pacjentów, ich opiekunów oraz fachowych pracowników służby zdrowia o konieczności uważnej obserwacji w odniesieniu do wszelkich, pojawiających się zmian skórnych.

W razie ich wystąpienia konieczne jest niezwłoczne zasięgnięcie profesjonalnej porady. Szczególnie narażeni są pacjenci z nowotworami skóry w wywiadzie stosujący lek Picato czyli ingenol mebutynianu.

Ujawniona sytuacja nie jest żadnym ewenementem. Wiele leków może stymulować nowotwory. Wiele leków zwalczających nowotwory może stymulować kolejne raki w organizmie pacjenta. Na szczęście nie jest to zjawisko powszechne i ocena stosunku korzyści do ryzyka utrzymuje te produkty lecznicze na rynku.

Dzisiaj leczymy tym czym dysponujemy z mądrym rozumieniem konieczności zgłaszania wszelkich działań niepożądanych, które mogą przesądzić o dalszym stosowaniu konkretnego leku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Michal-Modro-3
22 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Czy wymrzemy?

3 czerwca 2023