Dr Leszek Borkowski:

Leki to nie cukierki

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 25 wrzesnia 2019, 07:41

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 25 wrzesnia 2019, 07:41

Pacjenci przyjmujący leki muszą być wnikliwie obserwowani pod kątem ryzyka ujawniających się działań niepożądanych.

Powyższe pryncypia decydują o efektywności terapii oraz zdrowiu i życiu pacjenta.

Produkt leczniczy Picato (ingenol mebutynianu) stosowany w leczeniu rogowacenia słonecznego u osób dorosłych w sytuacjach, gdy zewnętrzna warstwa skóry nie jest pogrubiona ani uniesiona wykazał w niektórych badaniach klinicznych zwiększoną zapadalność na nowotwory skóry (rak podstawnokomórkowy, choroba Bowena, rak płaskonabłonkowy).

MAH w porozumieniu z EMA i URPL zaleca potrzebę poinformowania pacjentów, ich opiekunów oraz fachowych pracowników służby zdrowia o konieczności uważnej obserwacji w odniesieniu do wszelkich, pojawiających się zmian skórnych.

W razie ich wystąpienia konieczne jest niezwłoczne zasięgnięcie profesjonalnej porady. Szczególnie narażeni są pacjenci z nowotworami skóry w wywiadzie stosujący lek Picato czyli ingenol mebutynianu.

Ujawniona sytuacja nie jest żadnym ewenementem. Wiele leków może stymulować nowotwory. Wiele leków zwalczających nowotwory może stymulować kolejne raki w organizmie pacjenta. Na szczęście nie jest to zjawisko powszechne i ocena stosunku korzyści do ryzyka utrzymuje te produkty lecznicze na rynku.

Dzisiaj leczymy tym czym dysponujemy z mądrym rozumieniem konieczności zgłaszania wszelkich działań niepożądanych, które mogą przesądzić o dalszym stosowaniu konkretnego leku.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

działania niepożądane / bezpieczeństwo pacjenta / Picato
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31