Lepszy lekarz przemęczony niż żaden?

Medexpress

Opublikowano 06 grudnia 2017, 12:32

Pixabay
Medexpress

Opublikowano 06 grudnia 2017, 12:32

Maciej Hamankiewicz wysłał list do Konstantego Radziwiłła odpowiadając na pismo szefa resortu zdrowia, w którym minister m. in. zarzuca prezesowi NRL zachęcanie do protestów lekarzy, polegających na wypowiadaniu klauzuli opt-out w chwili, gdy w ochronie zdrowia dzieją się pozytywne zmiany.

- Zachęca Pan do protestów mających uderzyć w chorych w chwili, gdy: Sejm prawie jednogłośnie przyjął ustawę, która w ciągu najbliższych dziesięciu lat zapewni wzrost publicznych nakładów na ochronę zdrowia w niespotykanej nigdy w historii Polski wysokości 547 mld zł - czytamy w liście ministra zdrowia do prezesa NRL.

(...) w ciągu całej historii medycyny znakomita większość lekarzy była gotowa pracować dłużej - przede wszystkim ze względu na potrzeby chorych, ale także w celu zdobywania doświadczenia i podnoszenia swoich kwalifikacji - pisze Konstanty Radziwiłł.

- Ze zdziwieniem odbieram odnoszenie się Pana Ministra do historycznej gotowości pracowania więcej i zastanawia mnie, czy uważa Pan, że lekarzy jest w Polsce za mało, skoro mają pracować więcej. - odpowiada ministrowi Maciej Hamankiewicz. - Bywało, że publicznie Pan stwierdzał, że lekarzy w Polsce jest dużo, 35 na 10000 mieszkańców, posługując się danymi niezgodnymi z obliczeniami OECD, organizacji, która porównuje Polskę do innych krajów i wskazuje, że lekarzy dostępnych dla pacjentów jest mniej niż w innych krajach (23/10000). Jednocześnie dodawał Pan twierdzenie, że lepszy lekarz przemęczony niż żaden. Przedstawił Pan również plany obniżania kryteriów przyjmowania do pracy lekarzy spoza Unii Europejskiej. Teraz nawołuje Pan, by lekarze nadmierną pracą, narażając na konsekwencje pacjentów i siebie, usiłowali nadal łatać braki niedofinansowanego i zbiurokratyzowanego systemu. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zaprzecza Pan własnym twierdzeniom wskazując raz, że kadr medycznych w Polsce jest za dużo, a potem postępując tak, jakby było za mało. - czytamy dalej w odpowiedzi prezesa NRL do szefa resortu zdrowia.

- Szczególny niepokój budzi zaangażowanie Naczelnej Izby Lekarskiej i okręgowych izb lekarskich w namawianiu lekarzy-członków samorządu lekarskiego do ograniczenia czasu swojej pracy - pisze minister zdrowia.

(...) to minister zdrowia jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne swoich obywateli powinien zatroszczyć się o to, by tak zorganizować ochronę zdrowia, aby każdy Polak otrzymał dobrą i fachową opiekę. Minister zdrowia powinien przyłączyć się do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej, by Polakami nie opiekowały się osoby przemęczone niezależnie od tego, czy takie apele są wygodne dla polityków, czy nie. - odpowiada prezes NRL.

List ministra zdrowia

List prezesa NRL

źródło: NRL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

minister zdrowia / Maciej Hamankiewicz / Konstanty Radziwiłł / prezes NRL / opt-out
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31