Leszek Borkowski: żeby walczyć skutecznie z rakiem, trzeba mieć dostęp do odpowiednich leków

Iwona Schymalla

Opublikowano 16 sierpnia 2016, 08:14

Iwona Schymalla

Opublikowano 16 sierpnia 2016, 08:14

Temat leczenia raka trzustki wraca coraz częściej, a ostatnio za sprawą apelu Urszuli Jaworskiej, której mąż choruje na raka trzustki. Niedawno pożegnaliśmy Andrzeja Urbańskiego. Czy nadal jest to choroba, z którą nie można wygrać?

Rak jest chorobą, z którą trudno się walczy. Myślę, że to najlepsza definicja chroniąca pacjentów. Ale, żeby walczyć skutecznie trzeba mieć dostęp do odpowiednich produktów leczniczych, które w badaniach klinicznych oraz w praktyce klinicznej w innych krajach wykazują znaczącą efektywność. Jeśli chodzi o nowotwory trzustki to pojawiają się pewne produkty lecznicze niosące nadzieję na przedłużenie życia pacjentom.

Przywołam tu jeszcze jedną znaną osobę – Krzysztofa Kolbergera, bo jest on przykładem człowieka, który zmagał się przez lata z tą chorobą, i który przełamał tabu mówienia o raku trzustki. Czy w przypadku raka trzustki jest realne pokonywanie jej kolejnych etapów?

Zacznę od tego, że rak nie może być tematem tabu. Trzeba w sposób otwarty mówić o problemach związanych z leczeniem, ponieważ tylko wtedy uzyskamy większą efektywność leczenia. Nie podoba mi się to, że kiedy któryś z celebrytów choruje, robi się duży szum i wtedy mówimy o chorobie. Natomiast, kiedy dotyczy ona zwykłych ludzi z ulicy, nas, wtedy zainteresowanie jest niższe.

Czy są innowacyjne terapie dostępne cenowo dla polskich pacjentów?

Tak. W przypadku nowotworu trzustki myślę, że terapia nab-paklitakselem jest tania. Jej koszt to około sześć tysięcy złotych miesięcznie. Więc jest dostępna dla części chorych. Ale, powtarzam, tylko dla części chorych. Państwo powinno tu wykonać ruch w dobrą stronę i udostępnić ludziom ten lek, bo jest tani i nie obciąży budżetu.

Czy Pana zdaniem, farmakologa klinicznego i pacjenta, można wskazać przyczyny ograniczeń w dostępnie do innowacyjnych leków?

W mojej opinii nie ma żadnych zasadnych przyczyn ograniczenia dostępu, ponieważ, po pierwsze, lek jest tani i efektywny kosztowo, po drugie, w porównaniu z innymi stosowanymi lekami jest skutecznym i interesującym lekiem, czyli ma tzw. skuteczność terapeutyczną. Te dwie rzeczy skuteczność kosztowa i terapeutyczna nakazują refundować ten lek. Nie ma, powtarzam, uzasadnienia, i mówię to jako farmakolog kliniczny, żeby ten lek nie był dostępny dla pacjentów.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leszek borkowski / rak trzustki
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31