Lipcowa lista refundacyjna nie po myśli diabetyków

Medexpress

Opublikowano 27 czerwca 2019, 18:31

Medexpress

Opublikowano 27 czerwca 2019, 18:31

Medexpress: Jak Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przyjęło brak flozyn na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 r.?

Anna Śliwińska: Nie da się ukryć, że brak flozyn rozczarował pacjentów, ale ufamy, że jest to sytuacja tymczasowa. Mamy nadzieję, że zgodnie z licznymi zapowiedziami Ministerstwo Zdrowia traktuje priorytetowo refundację tej grupy leków. W obliczu dostępnych informacji wydaje się, że jedynie kwestie formalne spowodowały, iż musimy oczekiwać na refundację flozyn - oby tylko do września. Dnia 10 czerwca podczas jednej z dość licznych ostatnio debat minister M. Miłkowski mówił o zaawansowanych rozmowach z producentami odnośnie udostępnienia w refundacji terapii flozynami, tym bardziej, że wg ministra ostatnia oferta producenta daje szansę zastąpić insuliny bezkosztowo dla NFZ dla pewnej grupy pacjentów. W historii starań o refundację flozyn, dzięki współpracy Ministerstwa z lekarzami, pacjentami i producentami, nie byliśmy chyba jeszcze tak blisko refundacji nowoczesnej terapii doustnej w cukrzycy typu 2. Mamy ogromną nadzieję, że dotychczasowa współpraca wszystkich zainteresowanych doprowadzi do przełomu, na którym skorzystają pacjenci diabetologiczni. Tym bardziej pozytywna decyzja w tej sprawie jest bardzo przez pacjentów oczekiwana.

Medexpress: Jakie podstawowe korzyści wynikają ze stosowania flozyn?

Anna Śliwińska: Flozyny to terapie w tabletkach w stałej dziennej dawce, które dla pewnej grupy pacjentów mogą być alternatywą dla insulin. Pozwalają na odroczenie terapii insuliną (zastrzyki), której dawkę trzeba dostosowywać, ograniczają zużycie testów paskowych do pomiaru glukozy, a ponadto redukują występowanie zdarzeń kardiologicznych nawet u pacjentów bez udokumentowanej choroby układu sercowo-naczyniowego - to jedyna grupa leków, która ma udokumentowaną skuteczność zarówno w profilaktyce pierwotnej, jak i wtórnej.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

flozyny / Anna Śliwińska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31