Łódź stawia na edukację

Thinkstock/GettyImages
Na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi przygotowano ponad 50 tys. poradników pierwszej pomocy, które trafią w ręce mieszkańców Łodzi. Poza wydaniem informatorów w łódzkich szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy oraz kursy dla seniorów.
Paweł Grzybowski 2018-02-20 21:12

Lekarze i ratownicy medyczni zgodnie twierdzą, że w momencie zagrożenia życia liczy się każda sekunda. Iwona Iwanicka, z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia UMŁ dodaje, że edukacja pozwala radzić sobie w trudnych sytuacjach, które zwykle wywołują wiele stresu.

- Im wcześniej zaczniemy oswajać dzieci i młodzież z tym tematem i uczyć ich, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia, tym łatwiej będzie im do takich działań przystąpić – podkreśla Iwanicka.

Poradnik oprócz instrukcji postępowania w przypadku nagłych zagrożeń typu wypadek, zasłabnięcie w przestrzeni publicznej lub w domu spowodowane zawałem serca albo udarem mózgu zawiera również informacje o objawach chorób, na które trzeba zwrócić uwagę, bo być może nie wydają się niebezpieczne w danej chwili, a jednak wymagają natychmiastowej reakcji. W informatorach znajduje się także informacja, jak korzystać z defibrylatorów, które dostępne są w przestrzeni miejskiej oraz umieszczone w łódzkich instytucjach. Poradnik podpowiada także jak postępować w przypadku ran, krwotoków, oparzeń i zadławień.

Już w kwietniu rozpocznie się cykl szkoleń z pierwszej pomocy w łódzkich szkołach. Obecnie rozpoczyna się konkurs, który wyłoni realizatorów zajęć.

Poradniki bezpłatnie rozdawane będą w szkołach oraz dostępne we wszystkich miejscach, gdzie seniorzy na co dzień uczestniczą w organizowanych przez miasto imprezach. Koszt realizacji programu to 60 tys. zł.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

PDF

Zobacz także