Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Nowy oddział pulmonologii w lubelskim szpitalu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 maja 2023 09:31

Nowy oddział pulmonologii w lubelskim szpitalu - Obrazek nagłówka
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przy ul. Herberta 21 powstał nowy Oddział Pulmonologii dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, innymi infekcjami zakaźnymi oraz pacjentów postcovidowych. Do dyspozycji pacjentów oddano 40 łóżek.

Dwukondygnacyjny obiekt jest połączony z istniejącym już budynkiem wchodzącym w skład kompleksu szpitalnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

– Choroby płuc to choroby cywilizacyjne, a po pandemii tych zachorowań jest nadal bardzo dużo. W XXI wieku istnienie wysokospecjalistycznych oddziałów jest nieodzowne. Misją samorządowców jest zaspokajać najważniejsze potrzeby mieszańców, a do nich wlicza się potrzeba ochrony zdrowia, dlatego ta inwestycja tak bardzo mnie cieszy, bo będzie ratowała życie mieszkańców Lubelszczyzny. W przyszłości planujemy utworzenie tu centrum pulmonologii – zapowiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Nowa pulmonologia powstała jako odpowiedź na rosnące problemy z leczeniem pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, innymi infekcjami zakaźnymi oraz pacjentach postcovidowych.

– Obserwujemy w województwie lubelskim dużą potrzebę leczenia pacjentów postvcovidowych i jest to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed nowym oddziałem. Oczywiście w przypadku wzmożonego zachorowania w oddziale pulmonologii będziemy przyjmować pacjentów covidowych. Nowa inwestycja wpłynie także na poprawę jakości leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie posiada dwa oddziały pulmonologii: jeden zlokalizowany przy ul. Biernackiego, drugi – przy ul. Herberta. Te dwa oddziały już niedługo będą mieściły się w jednej lokalizacji, właśnie przy ul. Herberta, gdzie powstała nowa inwestycja.

Koszty budowy Oddziału Pulmonologii, wybudowanego w nowoczesnym systemie modułowym, wyniosły 10 mln zł. Z tej kwoty 8,4 mln zł pochodziło z dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na profilaktykę covidową i leczenie postcovidowe, z kolei wkład z budżetu województwa lubelskiego to 1,6 mln zł.

Oprac. na podst.: notatka prasowa

Zobacz także