Lubuskie inwestuje w przyszłych lekarzy

Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Thinkstock
Samorząd województwa lubuskiego przekazał 3 mln zł na wsparcie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pieniądze są przeznaczone na wynagrodzenia dla wysokospecjalistycznej kadry profesorskiej.
Paweł Grzybowski 2018-02-19 20:20

Dodatkowe środki to duże wsparcie dla uczelni, która dzięki dotacji może podnosić jakość kształcenia przyszłych lekarzy.

- Na początku miało być 6 mln zł na rozpoczęcie działalności. Jednak w ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania dotacji uczelniom. Zmiany faworyzują uczelnie z większych ośrodków, które mają wyższe kategorie naukowe i silniejszą kadrę naukową. Nie dostajemy na to pieniędzy z żadnych innych źródeł, a musimy dokładać do zatrudnienia kolejnych profesorów. Bez wsparcia samorządu nie dalibyśmy sobie rady – podkreślał prof. Kuczyński, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego .

Samorząd województwa wspiera także studentów medycyny. W tegorocznym budżecie 900 tys. zł przeznaczono na stypendia dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość zwiążą z regionem lubuskim.

- Bardzo potrzebujemy lekarzy. Chcemy, żeby przyszli absolwenci u nas pracowali i tutaj realizowali się zawodowo i prywatnie – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Zasady przyznawania stypendiów poznany wkrótce.

Modernizowany jest także oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Koszt inwestycji to ok 10 mln zł. Dobiega końca przebudowa oddziału chirurgii ortopedycznej. Koszt inwestycji to ok. 3 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na kwiecień br. Planowane jest wyposażenie i doposażenie hybrydowej sali operacyjnej dla oddziałów chirurgii naczyniowej, kardiologii, kardiochirurgii i neurochirurgii. Sprzęt jest już zakupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia. Koszt całej inwestycji to 4,5 mln zł. Ponadto dobiega końca modernizacja budynku, w którym mieści się oddział ginekologiczno-położniczy. Wartość inwestycji to 2 ml zł. Środki pochodzą ze budżetu województwa. Łączna wartość zaplanowanych na 2018 rok inwestycji to 38 mln zł.

- Chcemy żeby ten plan finansowy był przewidywalny. Potrzeb jest znacznie więcej, ale w przestrzeni szpitala jest też miejsce na nowe oddziały – podkreślała marszałek, która odniosła się do doniesień medialnych dotyczycących utworzenia nowego szpitala w Zielonej Górze. Raz jeszcze uzasadniła, dlaczego szpital dziecięcy powstanie na terenie obecnego szpitala.

Źródło: UMWL

PDF

Zobacz także