Lubuskie stawia na radioterapię

Fot. Thinkstock/Getty Images
W Ministerstwie Zdrowia podpisano umowę na dofinansowanie zakupu 2 nowoczesnych akceleratorów dla powstającego właśnie Zakładu Radioterapii w Gorzowie Wielkopolskim.
Paweł Grzybowski 2018-01-05 00:12

Zakład Radioterapii w Gorzowie Wlkp. przez kilka lat był w sferze planów – zarówno Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego i pacjentów. Inwestycja odmieniana była przez wszystkie przypadki w strategicznych dokumentach regionalnych – Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia oraz Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Możliwość sfinansowania tego zadania dały środki unijne.

– To Zarząd Województwa zdecydował o tym, żeby inwestycję wpisać w tryb pozakonkursowy. Nie wyobrażałam sobie nawet sytuacji, że tak ważne zadanie miałoby się „bić” o środki z innymi projektami. Do tej wizji przekonaliśmy nawet Ministerstwo Zdrowia i specjalny Komitet Sterujący – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak. - Budowa radioterapii to priorytet w regionie lubuskim. Samorząd województwa dotrzymał słowa, bo zobowiązał się, że szpital w Gorzowie będzie się rozwijał - podkreśla marszałek.

Radioterapia wesprze chorych na raka

Radioterapia wymieniana jest jako jedna z trzech ważnych metod leczenia raka – obok chirurgii i chemioterapii. Leczenie pacjentów napromieniowaniem pozwala z niszczyć komórki nowotworowe. W tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny: akceleratory (przyspieszacze liniowe). Urządzeń nie można wstawić w „zwykłe” szpitalne mury. Ze względu na promieniowanie, akceleratory muszą stać w bunkrach o grubych betonowych ścianach. Stąd wysokie koszty inwestycji. Budowa Zakładu Radioterapii w Gorzowie Wlkp. pochłonie blisko 66 mln zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie z RPO i budżetu Województwa.

Oprócz budowy bunkra i zakupu sprzętu, projekt przewiduje także utworzenie porad onkologicznych, oddziału szpitalnego i hostelu dla osób naświetlanych w trybie dziennym.

Źródło: UMWL

PDF

Zobacz także