Majowa lista leków refundowanych: bez rozszerzenia refundacji terapii dla osób tracących wzrok

Medexpress

Opublikowano 26 kwietnia 2019, 12:39

Medexpress

Opublikowano 26 kwietnia 2019, 12:39

Jakie są zmiany na majowej liście leków refundowanych dla osób z chorobami oczu?

Niestety, zmian nie ma. Stowarzyszenie, które reprezentuję Retina AMD Polska występowało o rozszerzenie refundacji terapii dla osób tracących wzrok. Niestety, takiego rozszerzenia nie będzie. Ale jest i dobra wiadomość, że nie będzie odebrania możliwości leczenia pacjentów z AMD, choć Stowarzyszenie miało takie niepokojące wiadomości, w czasie kiedy ważyły się losy finansów NFZ. Także zmian nie będzie, co też z jednej strony jest dobrą wiadomością, ale z drugiej nie całkiem.

Czy pojawiła się postulowana przez Państwo zmiana dotycząca wprowadzenia programu lekowego w cukrzycowym obrzęku plamki?

Właśnie brak zmiany dotyczy przede wszystkim leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej. Od wielu lat my, pacjenci, już wiemy, że iniekcje z grupy anty-VEGF to fantastyczna terapia, która może powstrzymać nie tylko rozwój choroby, ale nawet zatrzymać ją, a nawet poprawić widzenie. Niestety, pacjenci w Polsce nie mają takiej możliwości, nie mają refundowanej terapii i tracą wzrok. A pacjentów z cukrzycą jest bardzo dużo. Także jest to dla nas, reprezentujących pacjentów, bardzo duże wyzwanie, by ciągle przypominać, że są ludzie, którzy nie muszą ślepnąć, bo jest już lek zatrzymujący tę groźną chorobę oczu. A brak wzroku to choroba, która nie boli i nie umiera się na nią, ale jest, zapewniam, ciężka.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

lista leków refundowanych / AMD / Małgorzata Pacholec / program lekowy / wysiękowa postać AMD
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30