Premier: Mało jest ważniejszych spraw niż zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW.
Medexpress 2021-02-22 15:00

Mateusz Morawiecki:

Tutaj mogłem zobaczyć, jak pracuje zespół specjalistów, którzy poświęcają się, żeby dotrzeć do środowisk, domów, szkół i nieść pomoc.

Takie środowiskowe centra jak to, a jest ich już ich ponad 200, odgrywają fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Nasza obietnica o podwojeniu wydatków na zdrowie psychiczne została już wykonana. W ciągu ostatnich 5 lat przeznaczamy 2 razy więcej środków na terapie, pracę środowiskową, zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Mało jest ważniejszych spraw niż ta. To test naszej wrażliwości i empatii.

Dziękuję specjalistom z tego ośrodka, którzy przygotowali moduł, który będzie wdrażany w kolejnych miejscach w Polsce. Jest on finansowany z NFZ.

W tym ośrodku udzielono porad dla ponad 1000 dzieci i młodzieży.

Państwo polskie będzie dążyło do powielenia tego tzw. modelu bielańskiego - tego jak eksperci stąd potrafili dostosować metodologię terapię i rozmowy z dziećmi i młodzieżą. Ich rezultaty są znakomite.

Mało jest ważniejszych spraw niż dzieci, młodzież, ich zdrowie psychiczne, zdolności percepcyjne. Nie będziemy szczędzili sił i środków, żeby pomoc dzieciom i młodzieży.

PDF

Zobacz także