Mamy nadzieję, że lekarze rodzinni będą lepiej pracowali z pacjentami

491680589
Fot. Thinkstock/Getty Images
Mija 25 lat od powstania Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Co przez te lata się zmieniło i czy jest szansa na poprawę sytuacji pacjentów?
Medexpress 2017-03-28 13:30

Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz organizacje pacjenckie chcą wspólnie pracować, żeby poprawić funkcjonowanie publicznego systemu ochrony zdrowia. Jak mówiła z Beata Ambroziewicz, dyrektor Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych lekarz rodzinny jest podstawą systemu ochrony zdrowia i to on powinien spełniać kluczową rolę w systemie.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych liczy, że ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej poprawi sytuację pacjentów. - Lekarz rodzinny jest najbliżej pacjenta i chcemy, żeby opieka była skoncentrowana na chorych. Liczymy, że dzięki ustawie o POZ lekarze rodzinni będą lepiej pracowali z pacjentami. Dzięki tej ustawie zostaną wprowadzone obowiązkowe szkolenia i wytyczne dla lekarzy rodzinnych - powiedział na konferencji Tomasz Tomasik prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Podczas konferencji lekarze podpisali z organizacjami pacjenckimi list intencyjny, by wspólnie pracować nad poprawą opieki nad pacjentami. - Chcemy, żeby pacjent był beneficjentem dobrej pracy lekarzy rodzinnych. Bo to właśnie lekarze rodzinni bardzo często rozpoznają choroby we wczesnym stadium - tłumaczył Leszek Borkowski założyciel Fundacji RAZEM W CHOROBIE.

Borkowski przypomniał, że lekarze rodzinni powinni zlecać badania krwi, bo to najtańsza diagnostyka. Rocznie lekarze rodzinni wykonują 150 mln porad. - Najwięcej z wszystkich - tłumaczył Michał Sutkowski rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

PDF

Zobacz także