Marszałek woj. śląskiego chce rozmawiać z premier w sprawie Śląskiego Instytutu Onkologii

Fot. Tomasz Kobosz
Marszałek Wojciech Saługa zaprosił premier Beatę Szydło do rozmów.
Medexpress 2016-02-16 14:17

Pod petycją powstania Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach podpisali się mieszkańcy województwa śląskiego. Zdaniem marszałka województwa pieniądze, które zarabia śląski ośrodek Centrum Onkologii są marnotrawione.

„Nie możemy tolerować sytuacji, w której gliwicki oddział Centrum Onkologii jest ofiarą własnej gospodarności i zmuszony jest przekazywać wypracowane nadwyżki finansowe do ośrodków w Warszawie, czy Krakowie, gdyż cierpią na tym pacjenci. Powinniśmy w tej sprawie się zjednoczyć i wspólnym głosem mówić o tym w Warszawie, bo to leży w naszym interesie i naszym celem powinno być stworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach” – przekonywał marszałek Saługa.

Dlatego chce w tej sprawie rozmawiać z premier Beatą Szydło. Celem spotkania zaproponowanego przez marszałka jest przedstawienie argumentów przemawiających za uniezależnieniem gliwickiego oddziału od centrali i wykorzystaniu wypracowanych zysków w regionie.

Dotychczas gliwickie Centrum Onkologii zmuszone było przekazać do placówek w Warszawie i Krakowie ok. 82,6 mln zł. Dla porównania na wszystkie działania związane ze zdrowiem w tegorocznym budżecie województwa śląskiego zapisano kwotę 74 mln zł. To jednak nie koniec ewentualnych strat, gdyż w październiku minionego roku zażądano kolejnych 65 mln zł. Biorąc pod uwagę ambitne plany gliwickiego oddziału Centrum Onkologii, związane z wdrożeniem opiewającego na 223 mln zł rozwoju instytutu, poprzez m.in. zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację placówki, remont bloku operacyjnego i budowę nowej sali operacyjnej, tak duża strata wypracowanych zysków może ten plan uniemożliwić.

Przeciwko podziałowi Centrum Onkologii byli pracownicy i onkolodzy, a także Konstanty Radziwiłł. Minister zdrowia rozwiązał komisję, która miała na celu dokonanie oceny oraz opracowania warunków, na jakich miał został dokonany podział Centrum Onkologii.

Negatywną opinię w sprawie podziału Centrum przysłali w listopadzie ubiegłego roku członkowie Rady Naukowej i pracownicy Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. „Po zapoznaniu się z zamieszczonym na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie podziału Centrum Onkologii- Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii kwestionujemy jako członkowie Rady Naukowej i pracownicy Centrum Onkologii-Instytutu decyzje ministra w sprawie podziału Instytutu jako sprzeczne z prawem”- wynika z pisma pracowników.

Jak informowali pracownicy w liście podział Centrum Onkologii-Instytutu nie był konsultowany z Radą Naukową. Za byli przedstawiciele Śląskiej Rady Lekarskiej. Prezydium ORL udzieliło pełnego poparcia dla projektu powołania Śląskiego Instytutu Onkologii jako niezależnego projektu badawczego. Za był również były minister zdrowia prof. Marian Zembala, który w ostatnich dniach urzędowania chciał dokonać podziału CO.

Przypomnijmy, że z tego powodu Zembala odwołał z funkcji dyrektora Centrum Onkologii prof. Krzysztofa Warzochę, który był przeciwko podziałowi. Dyrektor oddziału gliwickiego CO Bogusław Maciejewski sam zrezygnował ze stanowiska.

Źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

PDF

Zobacz także