Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Minister: realizujemy obietnicę wzrostu nakładów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 września 2018 14:11

Minister: realizujemy obietnicę wzrostu nakładów - Obrazek nagłówka
Fot. Wojciech Górski
Zdrowie jest istotnym elementem polityki tego rządu – zapewniał w środę w Krynicy minister zdrowia Łukasz Szumowski, otwierając drugą konferencję z cyklu narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia”.

Konferencja „Medycyna, gospodarka, finanse” jest jednocześnie częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy. - Cieszę się, że możemy tutaj, w Krynicy, rozmawiać o zdrowiu, że zdrowie jest istotnym elementem Forum Ekonomicznego. Zdrowie, finanse i różne sektory gospodarki państwa są ze sobą nierozłącznie związane – mówił Łukasz Szumowski. Minister zapowiedział popołudniową debatę rządową („specjalne posiedzenie rządu poświęcone zdrowiu”) jaka jest zaplanowana na środowe popołudnie – to również część konferencji „Medycyna, gospodarka, finanse”). Poprzedzi ją wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, poświęcone problemom ochrony zdrowia.

Łukasz Szumowski podkreślał, że rząd PiS realizuje obietnicę zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 roku. Zdaniem ministra projekt przyszłorocznego budżetu zakłada nawet wyższy udział wydatków na zdrowie niż wymaga tego ustawa. Warto przy tym zauważyć, że ustawa na 2019 rok w ogóle nie przewiduje wzrostu nakładów, natomiast wcześniejsze zobowiązania, m.in. dotyczące wzrostu wynagrodzeń lekarzy, który ma być częściowo sfinansowany ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, automatycznie powiększają kwotę wydatków publicznych.

- Ochrona zdrowia to jeden z większych działów gospodarki, ale też jeden z trudniejszych. Z jednej strony mamy trochę bezduszne finanse, a z drugiej - pacjenta, który potrzebuje nakładów, działań ratujących jego zdrowie i życie – mówił minister, przypominając, że głównym celem narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia” jest wypracowanie takich rekomendacji, by możliwe były ewolucyjne ale znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia. By stał się on bardziej sprawiedliwy, dostępny oraz efektywny. By zmiany, związane z wyższym finansowaniem, odczuwali nie tylko pracownicy, ale przede wszystkim pacjenci.

- Od państwa, mam nadzieję, będziemy mogli usłyszeć, co z tymi środkami robić, jak je alokować, by sprawiedliwe je podzielić między świadczeniodawców, sektory, obszary geograficzne, różne osoby uczestniczące w systemie, pomiędzy diagnostykę, terapie, profilaktykę – mówił minister do uczestników debaty.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także