Minister zdrowia krytykuje telewizję publiczną

Fot. Thinkstock
Włoska minister zdrowia oskarżyła twórców emitowanego przez kanał Rai3 popularnego cyklu dokumentalnego „Raport” o propagowanie szkodliwych, bezpodstawnych teorii dotyczących szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Tomasz Kobosz 2017-04-27 13:07

Rzeczony odcinek „Raportu” rozpoczął się od stwierdzenia, że zamierzeniem autorów nie jest kwestionowanie skuteczności szczepionki, która znacznie zmniejsza częstość występowania raka szyjki macicy - choroby zabijającej na świecie ponad 250 tys. kobiet rocznie.

W programie skupiono się jednak na kontrowersyjnych danych na temat działań niepożądanych szczepionki, rozpowszechnianych przez niezależne duńskie centrum informacyjno-badawcze Nordic Cochrane Centre. Jego przedstawiciele zarzucają Europejskiej Agencji ds. Leków ignorowanie zgłoszeń dotyczących bezpieczeństwa szczepionki, sugerują też, że w przypadku niektórych pracowników Agencji zajmujących się szczepionkami można mówić o konflikcie interesów.

Szefowa resortu zdrowia Beatrice Lorenzin powiedziała, że w przeciwieństwie do tego, co zostało wyemitowane na antenie trzeciego programu włoskiej telewizji publicznej, szczepionka przeciwko HPV jest całkowicie bezpieczna i wysoce skuteczna.

Do krytycznego głosu minister zdrowia przyłączyło się też wiele włoskich autorytetów medycznych. Stacja zapowiedziała, że przeanalizuje treść programu i sprawdzi, czy podane w nim informacje były "właściwie wyważone".

Pogłoski o możliwym zdjęciu z anteny serii „Raport” odbiły się szerokim echem we włoskich mediach społecznościowych. Wiele osób oświadczyło, że ich odpowiedzią na cenzurę będzie zaprzestanie płacenia abonamentu.

W obronie autorów krytykowanego programu wystąpił też Beppe Grillo, szef opozycyjnej partii Ruch Pięciu Gwiazd (MoVimento 5 Stelle, M5S), znany z wcześniejszych antyszczepiokowych wypowiedzi.

Źródło: The Local

PDF

Zobacz także