Minister zdrowia podał fałszywe dane, ale nikogo przepraszać nie zamierza

Thinkstock/GettyImages
O którą wypowiedź chodzi?
Tomasz Kobosz 2017-10-12 14:15

Brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt przyznał, że w przemówieniu wygłoszonym z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego podał nieprawdziwe dane dotyczące wzrostu liczby zatrudnianego przez NHS personelu zaangażowanego w opiekę nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi.

Występując 10 października przed Izbą Gmin, Hunt powiedział: „… obecnie pacjentamo NHS z problemami zdrowia psychicznego zajmuje się o 30 tys. profesjonalistów więcej, niż gdy obejmowaliśmy władzę [w 2010 r.]”. Stwierdzenie to powtórzył potem jeszcze raz, już poza Parlamentem.

Szybko jednak wyszło na jaw, że rzeczywisty przyrost liczby pracowników opieki psychiatrycznej od 2010 jest 43-krotnie mniejszy!

Jak ustaliła telewizja Channel 4, od 2010 roku liczba pracowników opieki psychiatrycznej NHS zwiększyła się o… 692 osoby, przy czym liczba pielęgniarek psychiatrycznych zmniejszyła się o 5000. Wzrost dotyczy więc przede wszystkim personelu pomocniczego.

Skonfrontowany przez Channel 4 z prawdziwymi danymi Departament Zdrowia przyznał, że... doszło do pomyłki. Jak wyjaśniono – podana przez Hunta liczba odnosiła się do wszystkich pracowników NHS, a nie tylko do psychiatrii.

Rzecznik resortu powiedział dziennikarzom The Independent, że protokół z parlamentarnego wystąpienia ministra zostanie poprawiony w ciągu paru dni, jednak sam Hunt nie planuje za pomyłkę przeprosić.

Źródło: The Independent

PDF

Zobacz także