Minister zdrowia spotkał się z farmaceutami. O czym rozmawiano?

9 września br. przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej spotkali się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. W spotkaniu udział wzięli: prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz wiceprezesi – Michał Byliniak, Marek Tomków oraz Małgorzata Pietrzak.
Medexpress 2020-09-10 08:34

W trakcie spotkania poruszono szereg tematów związanych z sektorem aptecznym. Rozmawiano o procedowanym obecnie przez parlament projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, która w przyszłości ma umożliwić farmaceutom świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów, takich jak m.in. przeglądy lekowe czy profesjonalne doradztwo w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości zdrowotnych. Celem tej regulacji ma być jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału 30 tys. farmaceutów oraz aptek, jako placówek ochrony zdrowia.
W agendzie spotkania pojawił się również temat szczepionek przeciw grypie. Obecnie wiele aptek w kraju zgłasza problemy z ich zamówieniem w hurtowniach farmaceutycznych, a resort zdrowia czeka na realizację kolejnych dostaw zadeklarowanych przez producentów. Ma to przyczynić się do poprawy dostępności tych preparatów w ciągu najbliższych tygodni.
Rozmawiano także o potrzebie powołania resortowego zespołu, którego zadaniem byłoby opracowanie jednolitych zasad realizacji recept.

Źródło: NIA

PDF

Zobacz także