Ministerstwo Zdrowia dementuje informacje o skażeniu promieniowaniem

Fot. Thinkstock/Getty Images
W związku z informacją, o awarii w elektrowni Tihange w Belgii, apteki zanotowały wzrost zainteresowania sprzedażą jodu w tabletkach. Ministerstwo wyjaśnia i przestrzega.
Paweł Grzybowski 2017-09-04 12:57

Państwowa Agencja Atomistyki wydała poniższy komunikat dotyczący sytuacji elektrowni jądrowej w Belgii:

- W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne. Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości. Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

Jednocześnie lekarze przestrzegają przed suplementowaniem jodu na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Osoby zainteresowane tematyką zagrożenia radioaktywnego zapraszamy do śledzenia w czasie rzeczywistym radarów pomiarowych w Polsce i na świecie.

PDF

Zobacz także